Titulní stránka » Nabídka programu

Pojďme na raky!

Termín: 26. 8. 2017 od 10.00 do 13.00

Místo konání: Hostětín

Chcete se dozvědět více o racích a jejich životě? Pak je právě pro Vás připravena tato exkurze a pozorování raků v potoce Kolelač v Hostětíně.

Dozvíte se o monitorování a ochraně raků v ČR, jejich ohrožení, odchovu a navracení zpět do přírody, původních a invazních druzích. Našim průvodcem na vycházce bude RNDr. Miloš Holzer.

RNDr. Miloš Holzer - zoolog-ekolog, zabývající se ochranou přírody a krajiny, se zaměřením na oživení vod, jež se specializuje na ochranu našich raků, včetně jejich odchovu, člen Ústřední výkonné rady ČSOP, předseda ZO ČSOP Astacus, v minulosti VŠ učitel na katedře biologie PdF UP, hudebník, fotograf, chalupář.

Místo konání: 

Centrum Veronica | Hostětín 86 | Zlínský kraj

Co se sebou?

oblečení do terénu | gumáky do potoka | svačinu

Přihlášky nejlépe obratem, nejpozději do 22. 8.

u Jana Talaše, jan.talas@veronica.cz. Kapacita účastníků je omezená na 20 osob, proto s přihlašováním neváhejte.

Cena

100 Kč | děti do 6 let zdarma | děti 6-18 let za 50 Kč

Co dál?

Po skončení akce nabízíme možnost odpočinku v naší přírodní zahradě a výletů do okolí Hostětína (Sochy v krajině, stezka Naokolo Hostětína, hledačky s pokladem, Badatelská stezka aj.)

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Home

Máme otevřeno i o víkendech, těšíme se na vás

V době letních prázdnin máme otevřeno každý víkend od 10 do 17 hodin. Přijeďte si na mošt, posedět v přírodní zahradě Centra Veronica, projít se po naučné stezce Naokolo Hostětína, najít poklad, bádat v lese, prohlédnout si ekologické projekty a sochy v krajině anebo jen tak...

Rádi vám půjčíme (či prodáme s sebou) mapu okolí Hostětína s vyznačením naučných stezek. Nabídneme vám pracovní listy, díky které vás zábavnou formou provedou Hostětínem anebo jeho okolím. K dispozici jsou tyto pracovní listy:

 • Přírodní zahrada (pracovní list k vyplnění)
 • Švihácká hledačka - Švihácká hledačka představuje tradiční řemeslo, kterým byl zdejší kraj proslulý – a to miškářství neboli šviháctví. Místní muži odcházeli do světa miškovat (tedy kastrovat) dobytek – a zdejší ženy zde zůstávaly samy. Hledačka živou formou a ve verších popisuje, jak se jim žilo.
 • Živ-li´s s živly (Ekohledačka - poznávání ekologických projektů) 
  Představíme vám naše ekologické projekty, ovšem zcela jinak. Jako živly, které oživují obec. Voda, oheň, vzduch, země, pokud je člověk umí šikovně využít, mohou umožnit obci její rozvoj a dávají jí život. Hledačka poetickou formou a ve verších ukazuje na velmi těsné propojení ekologické infrastruktury v obci s přírodou a jejími dary.
  Trasa je vedená po zpevněných i polních cestách. 
 • Jabloně - Sedm zastavení o původu jabloní, pěstování jabloní člověkem, různorodosti odrůd, využití jablek, jejich zpracování i symbolice. Pro děti jsou tu ke čtení či poslechu příběhy a pro čilé ruce, nožky a hlavy úkoly, k jejichž splnění si v Centru Veronica můžete vypůjčit batůžek s pomůckami.
  Trasa je vedená lesem a loukou, bude se hodit obuv do terénu.
 • Badatelská stezka "Vlez v les" - Pojďte bádat do přírody a poznávat místní krajinu. Seznámíte se lesním pamětníkem, který na krajinu vzhlíží přes sto let. Zjistíte, že mrtvé stromy dávají lesu život. Prozkoumáte život na pasece i v prameništi. Budete se kochat pohledem do korun stromů, měřit jejich výšku a odhadovat věk lesních bukových velikánů. A poznáte i to, jak je lesní prostředí ovlivněno člověkem. Inu – za dvě hodinky poznáte náš les natolik, že se stane vaším důvěrným kamarádem…
  Stezka má 6 zastavení a potřebujete k ní pracovní listy (stáhněte si je z pravého sloupce anebo vyzvedněte vytištěné v Centru Veronica) a batůžek s pomůckami, který si můžete vypůjčit v Centru Veronica. Chcete-li si vypůjčení batůžku předem domluvit, tak volejte, pište :-) 

Všechny pracovní listy si můžete stáhnout v sekci Co dělat v Hostětíně anebo vytištěné vyzvednout v Centru Veronica.

Můžete si také koupit mošt či jiné regionální výrobky v našem obchůdku. Bohužel, o víkendech nezajišťujeme stravování ani není otevřený obchod s potravinami. Dovezte si zásoby s sebou a můžete si udělat piknik v zahradě :-)

 

Těšíme se na vás.

 

Home

Nevíte kam s dětmi? Zkuste naši Badatelskou stezku.

"Vlez v les", pojď bádat do přírody a poznávat místní krajinu. Seznámíte se lesním pamětníkem, který na krajinu vzhlíží přes sto let. Zjistíte, že mrtvé stromy dávají lesu život. Prozkoumáte život na pasece i v prameništi. Budete se kochat pohledem do korun stromů, měřit jejich výšku a odhadovat věk lesních bukových velikánů. A poznáte i to, jak je lesní prostředí ovlivněno člověkem. Inu – za dvě hodinky poznáte náš les natolik, že se stane vaším důvěrným kamarádem…

Naše nová stezka má 6 zastavení a potřebujete k ní pracovní listy (stáhněte si je z webu anebo vyzvedněte vytištěné v Centru Veronica) a batůžek s pomůckami, který si můžete vypůjčit v Centru Veronica. Chcete-li si vypůjčení batůžku předem domluvit, tak volejte, pište :-) 

Stezka je určena pro děti ve věku cca 8-12 let, ale může si ji projít každý, kdo si chce chvíli hrát, bádat a poznávat...

Pracovní listy si můžete stáhnout na: http://hostetin.veronica.cz/samoobsluzne-aktivity

Home

Tábor dětí postižených spinální svalovou atrofií

V Hostětíně rádi vítáme i ty, komu není dopřáno žít plnohodnotný život kvůli nějakému handicapu - například zrakově postižené, tělesně postižené... V prvním týdnu v červenci u nás proběhl tábor (TANEČNÍ tábor!) pro děti se spinální svalovou atrofií. Pro tyto skvělé děti jsme připravili zážitkový program - viděly raky z našeho potoka, zkoušely filcovat ovčí vlnu, poslouchaly zajímavé povídání o přírodě od Jendy Talaše... Pobyt s dětmi byl úžasný. Přes svůj značný handicap děti hýřily radostí a dobrou náladou. Mohli jsme se od nich učit. Děkujeme, že jste tady byli s námi...

Podívejte se na video.

Prohlédněte si fotky z tábora.

Home

Tábor dětí postižených spinální svalovou atrofií

V Hostětíně rádi vítáme i ty, komu není dopřáno žít plnohodnotný život kvůli nějakému handicapu - například zrakově postižené, tělesně postižené... V prvním týdnu v červenci u nás proběhl tábor (TANEČNÍ tábor!) pro děti se spinální svalovou atrofií. Pro tyto skvělé děti jsme připravili zážitkový program - viděli raky z našeho potoka, zkoušeli filcovat ovčí vlnu, poslouchali zajímavé povídání o přírodě od Jendy Talaše... Pobyt s dětmi byl úžasný. Přes svůj značný handicap hýřili radostí a dobrou náladou. Mohli jsme se od nich učit. Děkujeme, že jste tady byli s námi...

 

Home

Zveme vás na Letní školu do Hostětína

Co o ní říkají loňští účastníci?

 • S díky vzpomínám... nejsem si jist, jestli jsem od té doby měl příjemnější zážitky... (Petr).
 • Moji drazí, ráda bych vám poděkovala, že jste tak krásně a nenásilně vstoupili do mého života. Ten týden v Hostětíně byl super a vždy, když doma klepu kosu (překlad - je mi děsná zima, protože snižuji uhlíkovou stopu), s vděčností a láskou na vás vzpomínám... (Hela).
 • Co se nám po Letní škole podařilo? Máme osázenou a osetou zahrádku. Budeme stavět domečky pro čmeláky a škvoříny. Celý podzim jsme jezdili do práce na kole. Hned po návratu domů jsme vyměnili 2 žárovky za LEDkové. Máme sdílenou lednici pro okolní komunitu. Podala jsem několik projektů, které úzce souvisely s tématem (někde jsem čerpala inspiraci i z Hostětína).... (Lenka).
 • Domácí úkol jsem si nezadal těžký - zkultivovat odvod ze střechy. Podařilo se to, takže 10m3 vody přispívá k letnímu zalévání. Na mezích vyčleněných mezi lány se nejen přestalo orat, ale povedlo se udělat několik oplocenek a nasázet keře jako zárodek zelených pásů. (Petr).
 • Dôležité je prijať zodpovednosť za svoje činy, byť zodpovedný k svojmu okoliu (aj k planéte). Hľadať spôsoby ako sa to dá, nie rozmýšľať nad príčinami prečo to nie je možné. A potom to príde akosi samo - prirodzene, pravdivo a autenticky (Dušan).
 • Často na vás myslíme – nejen na Hostětín, ale i na vás jako osoby. A jsme rádi, že jsme se mohli potkat a inspirovat se. A moc rádi bychom se s vámi zase někdy potkali. (Václav).

Chcete se s námi potkat také a získat inspiraci pro život šetrnější k planetě, s nižší uhlíkovou stopou? Neváhejte a přihlaste se na letošní ročník Letní školy.
Informace na: http://hostetin.veronica.cz/letni-skolakus-klima-udrzitelnost-sobestacnost-2017

Titulní stránka » Nabídka programu

Ekologické ovocnářství - seminář zakládání a péče o ekologický sad

Termín: 16. 9. 2017 od 19.00 do 17. 9. 2017 16.00

Místo konání: Hostětín

Seminář určený pro zájemce o ekologické sadaření. Témata:

 • péče o sad
 • podpora biodiverzity,  význam biodiverzty při prevenci výskytu chorob a škůdců
 • výběr vhodných odrůd ovoce 
 • prevence a ochrana proti houbovým chorobám a škůdcům
 • výživa stromů a péče o půdu

Lektoruje: Ing. Stanislav Boček, Ph.D

Cena (nezahrnuje ubytování a stravu): Organizační poplatek 900 Kč*/1050 Kč** 
* při přihlášení do 13. srpna 2017 | ** při pozdějším přihlášení

 

Akce je realizována s finanční podporou Ministerstva zemědělství.

 

Registrace na akci »
Registrace na akci »

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Home

Zahradní slavnost 2016

Oslava přírodního zahradničení pro velké i malé. Letos opět ve znamení absolutní pohody. Sluníčko, zahrada, přátelé... Vzdělávání i zábava. O co jste přišli, pokud jste nepřišli?

 • exkurze přírodní zahradou a poradenství
 • exkurze po ekologických projektech v Hostětíně
 • muzicírování Michala Čagánka
 • spousta aktivit pro děti (tvoření z ovčí vlny, badatelské činnosti, malování, sádrové odlitky, ...)
 • stloukání ptačích budek
 • výroba škvořích domečků
 • ochtnávka pomazánek z plevelů
 • ochutnávka moštů
 • spousta výtečných domácích moučníků

a hlavně dobrá nálada. 

Těšíme se na viděnou zase za rok.

Home

Závěrečná konference CO2 ligy

Jak změní klimatická změna život v roce 2040? Jak se připravit na sucho nebo šetřit energií? Tyto a podobné úkoly plnili během školního roku žáci 32 základních a středních škol z celé republiky v rámci soutěže CO2 liga. Vítězové byli vyhlášeni 8. června 2017 v Praze v reprezentativních prostorách Senátu, kde se představilo šest nejlepších týmů. Hlavní cenu CO2 ligy získal tým žáků ze základní školy Horažďovice.

Jedinečnou soutěž pořádá Ekologický institut Veronica již posedmé. Cílem soutěže je upozornit na to, jak se do našich životů v budoucnu promítne klimatická změna a co můžeme dělat pro zmírnění jejích dopadů.

www.CO2liga.cz

Odkaz pro stažení dalších fotografií

Titulní stránka » Nabídka programu

Voda - seminář a workshop

Termín: 13. 10. 2017 od 18.00 do 15. 10. 2017 15.00

Místo konání: Hostětín

Voda - seminář a workshop - podrobnosti budou upřesněny.

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Pages