Titulní stránka » Nabídka programu

Letní školáKUS - klima, udržitelnost, soběstačnost

Tato akce již proběhla.

Termín: 29. 8. 2016 od 10.00 do 4. 9. 2016 13.00
Místo konání: Hostětín

Uvažujete o nějaké formě soběstačnosti? Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit? Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech? Přijeďte si do Hostětína na letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení.

Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, ekologickou domácnost, energetickou revoluci, pasivní domy, permakulturní zahradu, hospodaření s vodou, odlesňování, problematiku palmového oleje a mnoho dalšího. Součástí programu je i několik exkurzí na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností. 

..............................................................................................................................................

Rámcový program 

  • Úvod do resilience, energetická soběstačnost, exkurze po modelových ekologických projektech v Hostětíně (Hollan, Gailly, Pecho) - Zaměřeno na možnosti vytápění, ohřevu vody a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (solární a fotovoltaické instalace, vytápění biomasou), úspory energie při bydlení (pasivní dům), úspory energie při čištění odpadních vod. (pondělí)
  • Změna klimatu (Ledvina, Rovenský) - Jak ovlivní klimatická změna naši budoucnost? Energetická revoluce jako řešení. Energie v domácnosti, kalkulace uhlíkové stopy, nakládání s odpady. (úterý)
  • Návštěvy příkladů dobré praxe (Přímal, Janíček) - návštěva hospodářství velmi soběstačné rodiny, svépomocné stavění, hospodaření s vodou, pěstování zeleniny a ovoce, zásobování energií (středa)
  • Potravinová soběstačnost (Šebková, Vlašín) - permakultura, živočichové na zahradě, půda, rozkladači a živiny, hnojení, mulčování, kompostování, polykultury, plané rostliny ve stravě, veganství (čtvrtek)
  • Hospodaření s vodou v domě a na pozemku (Chroust) - využití dešťové vody, kořenové čistírny odpadních vod, recyklace a využití šedé vody, netradiční systémy odvádění a čištění vod, kompostovací toaleta. (pátek)
  • Lesy a jejich mizení, problematika palmového oleje (Holubová, Janík) - návštěva soukromé lesní rezervace Ščúrnica. (sobota)
  • Jak se můžete stát soběstačnými i vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii soběstačnosti a snižování uhlíkové stopy. (neděle)

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

  • RNDr. Jan Hollan, Ph.D. již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.
  • RNDr. Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
  • Jan Rovenský - energetický kampaňér organizace Greenpeace, expert na energetiku, klima, snižování závislosti na fosilních palivech a energetickou revoluci - scénář jak by mohla Česká republika pokrýt 100% svých energetických požadavků z obnovitelných zdrojů.
  • Mgr. Jozef Pecho z oddělení klimatologie, Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) Akademie věd ČR v Praze patří mezi lidi, kteří tráví většinu bdělého času tím, o čem se my ostatní pouze dohadujeme. Je vědcem, který se věnuje statistickému modelování extrémního počasí a změně klimatu.
  • Mgr. Ing. Petr Ledvina z Ekologicképoradny Veronica nás provede odpadovým hospodářstvím, zeleným úřadováním a problematikou šetrné domáctnosti
  • Kateřina Holubová - studentka biologie, milovnice deštných pralesů, mluvčí koalice proti palmovému oleji. Přední česká odbornice na problematiku palmového oleje a odlesňování s ním spojené.
  • Bc. Milan Chroust - praktický geobiolog z Ekocentra Koniklec nás provede dnem věnovaným vodě.
  • Elsa Šebková - veganka usilující sedmým rokem o potravinovou a energetickou soběstačnost. na 4ha hospodářství. Zabývá se pěstováním polních plodin a zelenin,  jedlou divočinou, osivařením, fermentací
  • RNDr. Mojmír Vlašín - zoolog, dlouholetý permakulturní zahradník
  • Mgr. Radim Přímal osmým rokem žije a hospodaří s rodinou na usedlosti ve Vsetínských vrších
  • Vít Janíček, DiS - začínající soukromý zemědělec, krajinář, zakladatel extenzivních sadů
  • Mgr. Miroslav Janík- dlouholetý ochránce přírody, předseda ZO ČSOP Kosenka

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v energeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování od pondělí do pátku je zahrnuta v ceně workshopu.

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, vegetariánský obědy včetně polévky a vegetariánské večeře. V ceně workshopu je zahrnuta plná penze a pitný režim (začínáme pondělním a končíme nedělním obědem). 

Cena: 

  • 4950,- Kč
  • 4500,- Kč. Zvýhodněná cena pro vybrané tři šťastné účastníky, kteří se s námi podělí o informace, jak se jim dařilo a daří snižovat svou uhlíkovou stopu a přesvědčí nás, že právě jejich opatření je to nejlepší.

Cena zahrnuje: lektorné, ubytování (6 nocí) a celodenní stravování (6 x plná penze + 1 x oběd), dopravu na exkurze.

Registrace na akci: 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity, nejpozději však do 21. srpna 2016.

 

Pokud Vás některé téma opravdu zajímá, ale nemůžete se zůčastnit celé letní školy, napište nám.

Další informace k tématu: Resilience

 

Akce probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Ke stažení