Titulní stránka » Nabídka programu

Letní školáKUS - klima, udržitelnost, soběstačnost

Termín: 29. 8. 2016 od 10.00 do 4. 9. 2016 13.00

Místo konání: Hostětín

Uvažujete o nějaké formě soběstačnosti? Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit? Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech? Přijeďte si do Hostětína na letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení.

Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, ekologickou domácnost, energetickou revoluci, pasivní domy, permakulturní zahradu, hospodaření s vodou, odlesňování, problematiku palmového oleje a mnoho dalšího. Součástí programu je i několik exkurzí na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností. 

..............................................................................................................................................

Rámcový program 

 • Úvod do resilience, energetická soběstačnost, exkurze po modelových ekologických projektech v Hostětíně - Zaměřeno na možnosti vytápění, ohřevu vody a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (solární a fotovoltaické instalace, vytápění biomasou), úspory energie při bydlení (pasivní dům), úspory energie při čištění odpadních vod (kořenová čistírna). (pondělí)
 • Změna klimatu - Jak ovlivní klimatická změna naši budoucnost? Energetická revoluce jako řešení. Energie v domácnosti, kalkulace uhlíkové stopy, nakládání s odpady. (úterý)
 • Návštěvy příkladů dobré praxe - návštěva hospodářství velmi soběstačné rodiny, svépomocné stavění, hospodaření s vodou, pěstování zeleniny a ovoce, zásobování energií (středa)
 • Potravinová soběstačnost - permakultura, živočichové na zahradě, půda, rozkladači a živiny, hnojení, mulčování, kompostování, polykultury, plané rostliny ve stravě, veganství (čtvrtek)
 • Hospodaření s vodou v domě a na pozemku - využití dešťové vody, kořenové čistírny odpadních vod, recyklace a využití šedé vody, netradiční systémy odvádění a čištění vod, kompostovací toaleta. (pátek)
 • Lesy a jejich mizení, problematika palmového oleje, návštěva soukromé lesní rezervace Ščúrnica. (sobota)
 • Jak se můžete stát soběstačnými i vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii soběstačnosti a snižování uhlíkové stopy. (neděle)

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

 • RNDr. Jan Hollan, Ph.D. již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.
 • RNDr. Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
 • Jan Rovenský - energetický kampaňér organizace Greenpeace, expert na energetiku, klima, snižování závislosti na fosilních palivech a energetickou revoluci - scénář jak by mohla Česká republika pokrýt 100% svých energetických požadavků z obnovitelných zdrojů.
 • Mgr. Jozef Pecho z oddělení klimatologie, Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) Akademie věd ČR v Praze patří mezi lidi, kteří tráví většinu bdělého času tím, o čem se my ostatní pouze dohadujeme. Je vědcem, který se věnuje statistickému modelování extrémního počasí a změně klimatu.
 • Mgr. Ing. Petr Ledvina z Ekologicképoradny Veronica nás provede odpadovým hospodářstvím, zeleným úřadováním a problematikou šetrné domáctnosti
 • Kateřina Holubová - studentka biologie, milovnice deštných pralesů, mluvčí koalice proti palmovému oleji. Přední česká odbornice na problematiku palmového oleje a odlesňování s ním spojené.
 • Bc. Milan Chroust - praktický geobiolog z Ekocentra Koniklec nás provede dnem věnovaným vodě.
 • Elsa Šebková - veganka usilující sedmým rokem o potravinovou a energetickou soběstačnost. na 4ha hospodářství. Zabývá se pěstováním polních plodin a zelenin,  jedlou divočinou, osivařením, fermentací
 • RNDr. Mojmír Vlašín - zoolog, dlouholetý permakulturní zahradník
 • Mgr. Radim Přímal osmým rokem žije a hospodaří s rodinou na usedlosti ve Vsetínských vrších
 • Vít Janíček, DiS - začínající soukromý zemědělec, krajinář, zakladatel extenzivních sadů
 • Mgr. Miroslav Janík- dlouholetý ochránce přírody, předseda ZO ČSOP Kosenka

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v enegeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování od pondělí do pátku je zahrnuta v ceně workshopu.

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, vegetariánský obědy včetně polévky a vegetariánské večeře. V ceně workshopu je zahrnuta plná penze a pitný režim (začínáme pondělním a končíme nedělním obědem). 

Cena: 

 • 4950,- Kč
 • 4500,- Kč. Zvýhodněná cena pro vybrané tři šťastné účastníky, kteří se s námi podělí o informace, jak se jim dařilo a daří snižovat svou uhlíkovou stopu a přesvědčí nás, že právě jejich opatření je to nejlepší.

Cena zahrnuje: lektorné, ubytování (6 nocí) a celodenní stravování (6 x plná penze + 1 x oběd), dopravu na exkurze.

Registrace na akci: 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity, nejpozději však do 21. srpna 2016.   

Další informace k tématu: Resilience

 

Akce probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

Registrace na akci »

Kontaktní osoba

Mgr. Karla Vincenecová

karla.vincenecova@veronica.cz
572 641 855

Registrace na akci »

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Ke stažení