Titulní stránka » Nabídka programu

Letní škola soběstačnosti, udržitelnosti a klimatu 2018

Tato akce již proběhla.

Termín: 22. 8. 2018 od 10.00 do 26. 8. 2018 13.00
Místo konání: Hostětín

Na Letní škole se za 5 dní naučíte:

  • jak udělat energetickou revoluci ve vaší domácnosti
  • jak snížit vaši uhlíkovou stopu
  • jak na fotovoltaiku a ostrovní systém
  • jak udělat z vaší zahrady přírodní či permakulturní a jak ji udržovat
  • jak se můžete stát soběstačnějšími a jakou strategii zvolit
  • jak využívat obnovitelné zdroje
  • jak postavit dům z odpadu (exkurze na zeměloď)
  • jak začít se zemědělstvím a co to přinese (exkurze)
  • jak vařit bez sporáku
....a mnoho dalšího.
 

To všechno v partě podobně smýšlejících lidí, v krásném prostředí Bílých Karpat.

Nabízíme přednášky, diskuse, nové zážitky, sdílení zkušeností, exkurze, inspirace a informace pro posun v životě. Kvalitní a zkušení lektoři - to je samozřejmostí!

Bude se vám líbit.

 ..............................................................................................................................................

 

Letní škola je pro vás ideální, pokud:

  • Uvažujete o svém životě a chcete jej žít udržitelněji a soběstačněji
  • Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit
  • Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech
 
Přijeďte si do Hostětína na Letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení. 
Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, pasivní domy, permakulturní a přírodní zahradu, soběstačné hospodaření, veganství a mnoho dalšího. Součástí programu je i několik exkurzí na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností.


 

Rámcový program 

  • Energetická revoluce (Jan Rovenský) - Jak ve svých domácnostech udělat energetickou revoluci a co a jak můžeme změnit, abychom se stali energeticky soběstačnějšími? Jaké jsou možnosti moderní produkce obnovitelné elektřiny, která má zásadní význam pro snížení uhlíkové stopy a opatření jsou rychle realizovatelná? (ČT)
  • Uhlíková stopa (Petr Ajs Kucka) - ukážeme vám, jak se počítá a zkusíte si spočítat tu vaši. Také se podělíme s tím jak dopadlo počítání uhlíkové stopy našeho centra. (ST/ČT)
  • Fotovoltaika - jak rychle vyrobí fotovoltaický panel elektřinu potřebnou k jeho výrobě a recyklaci? jde vlastně vůbec panel recyklovat? Na tyto a podobné otázky najdeme odpovědi. Ukážeme si několik elektráren a zkusíme fungovat v ostrovním systému.(ČT)
  • Změna klimatu (Jan Hollan) - Nejnovější poznatky o globální změně. Jak to všechno souvisí s klimatickou změnou a jak se nás to osobně může dotknout. A co můžeme udělat pro to, abychom se připravili či abychom důsledkům předešli. (ST)
  • Návštěvy příkladů dobré praxe - návštěva místního zemědělce v Šumicích a inspirativní zemělodi ve Zlechově.  (PÁ)
  • MAREK - není další lektor, ale Mobilní Autonomní a REsilientní Kontejner aneb ukázka "mobilní soběstačné kanceláře", kde se dá fungovat v případě, že všechno ostatní selhává... Budeme ji (ho) mít v Hostětíně jako další ukázku praktické soběstačnosti například v případě přírodní katastrofy nebo black-outu. MAREK se vám v krátkosti může představit i na youtube - ale na vlastní oči a s výkladem lektora to samozřejmě bude pro vás přínosnější.
  • Permakulturní a přírodní zahrada (Mojmír Vlašín) - úvod do přírodních zahrad a permakultury, plánování zahrady, živočichové na zahradě, půda, rozkladači a živiny, hnojení, mulčování, kompostování (SO)
  • Příjemným zážitkem jednoho odpoledne bude vaření na ohni - co příroda dá... 
  • Praktické příklady, jak lze snižovat uhlíkovou stopu využíváním obnovitelných zdrojů - energie biomasy a slunce. Jak postavit dům tak, aby náklady na jeho vytápění byly o 90% nižší než u běžných domů. Jaké můžeme využít technologie a co nám mohou přinést. Toto zjistíte při exkurzi po hostětínských energetických projektech - pasivní důmvýtopna na biomasufotovoltaické elektrárny, solární kolektory aj. Lektoruje Yvonna Gaillyová. (ST/ČT)
  • možná nás čeká i noční dobrodružství :)
  • Jak se můžete stát soběstačnými i vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii soběstačnosti a snižování uhlíkové stopy. (NED) 

Pro inspiraci se můžete podívat na fotogalerii z Letní školy 2016 a 2017.

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

  • Jan Rovenský, který od roku 2005 působí jako vedoucí energetické kampaně Greenpeace Česká republika. Je členem Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii a členem Výboru pro limity těžby a životní prostředí zastupitelstva města Litvínova.
  • Jan Hollan již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.  Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.  
  • Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
  • Petr Ajs Kucka z Centra Veronica Hostětín, který se podílel na výpočtu uhlíkové stopy Centra a zabývá se klimatickými projekty.
  • Karla Vincenecová, lektorka Centra Veronica, znalkyně místní přírodní zahrady.
  • Mojmír Vlašín - zoolog, dlouholetý permakulturní zahradník
  • Karel Šebela, majitel Zemělodě ve Zlechově u Uherského Hradiště. Zemělodě jsou 100% trvale udržitelné domy, jejichž výstavba je levná a poskytují dostatečný komfort k životu. Jejich zásobování je soběstačné, mají vynikající zužitkování vody, vlastní zdroje elektřiny, jsou vyrobené z recyklovaných materiálů. 
  • Vít Janíček, zemědělec, provozovatel bedýnkového systému

Informace k programu: hostetin@veronica.czPokud Vás některé téma opravdu zajímá, ale nemůžete se zůčastnit celé letní školy, napište nám.

 ..............................................................................................................................................

 

Zaujal vás program? Rádi vás přivítáme - přihlaste se přes Registrační formulář

 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity, nejpozději však do 10. srpna 2018 (po termínu se ještě můžete zeptat na volnou kapacitu nebo se přihlásit jako náhradníci). Ale do konce června nabízíme slevu :-)
Po přihlášení vám pošleme zálohovou fakturu ve výši 1000 Kč. Teprve po jejím zaplacení máte své místo na kurzu jisté :-)
Zaplacená záloha je nevratná, lze na sebe ale poslat náhradníka.

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v energeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování od pondělí do neděle je zahrnuta v ceně workshopu. 

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, veganské obědy včetně polévky a veganské večeře. V ceně workshopu je zahrnuta plná penze a pitný režim (začínáme středečním a končíme nedělním obědem). 

Cena:

  • slevou za včasné přihlášení do konce června: 4190 Kč. Později 4490 Kč.
  • Cena zahrnuje: ubytování (4 nocí) a celodenní stravování (4 x plná penze + 1 x oběd), dopravu na exkurze, organizační poplatek.

Další informace k tématu: Resilience

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.czwww.mzp.cz

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Děkujeme za sdílení události na FB