Domů » Vzdělávání školy, obce, firmy

Základní školy - 2. stupeň a odpovídající ročníky víceletých gymnázií

.

Zjistěte, jak fungují obce, zda Země unese naše kroky a vydejte se za poznáním a prožitkem do bělokarpatských lesů a luk

.

Vyberte si z následující nabídky programů pro 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií:

Kdyby tisíc Hostětínů

Interaktivní exkurze, při které žáci proberou širokou škálu témat souvisejících s udržitelným rozvojem, a to přímo na konkrétních příkladech realizovaných v Hostětíně. U každého z projektů (kořenová čistírna, výtopna na biomasu, solární panely, šetrné veřejné osvětlení, moštárna s ekologickou produkcí, pasivní dům) se žáci dozvědí související tematické informace, zkoumají principy, zjišťují konkrétní přínosy a porovnávají s „nešetrnými“ variantami.

Trvání: 3 hod. (resp. 2 hod.) l Cena: 50 Kč/žáka (resp. 40 Kč/žáka)  l  pro II. stupeň ZŠ

Tajemství obce v Karpatech

 Interaktivní exkurze s detektivními prvky nabízí žákům nový způsob poznávání ekologických projektů v Hostětíně. Exkurze je založena na partnerském přístupu k dětem, které se na jejím průběhu aktivně podílejí. Hra na detektivy, pátrání po záhadách obce na úpatí Bílých Karpat a odhalení nových způsobů hospodaření s energiemi.

  Trvání: 3 hod. l  Cena: 50 Kč/žáka l  pro 4. - 6. třídu  ZŠ

Piju mošty, což Ty?

Ovocnářský program probíhající v „jablečné sezóně“. Děti se dozvědí o významu ovoce, pěstování ovocných stromů, a životu v ovocném sadu, ochutnají různé odrůdy jablek. Program je doplněn o atraktivní praktickou část – ruční lisování jablek a výrobu moštu.

Trvání: 1,5 hod. l  Cena: 50 Kč/žáka l  pro II. stupeň ZŠ l  IX. – XI. měsíc

Les vůní, barev a zvuků (prožitkový program)

Víte, jak voní les? Kolik má barev a zvuků? Jak je drsný i jemný? Jaký je les z pohledu mravence? Pojďte s námi poznávat lesní tajemství, potkávat lesní velikány i zástupce mikrosvěta. Budeme zkoumat les všemi smysly, poslouchat, vnímat a malovat. Program probíhá venku v lese. Není zaměřený na získání znalostí o lese, ale na rozvoj environmentální senzitivity – citlivosti a vnímavosti vůči všemu živému

Trvání: 3 hod. Cena: 50 Kč/žáka   pro II. stupeň ZŠ l  IX. – X. a IV. - VI. měsíc

Unese Země naše stopy?*

Program je zaměřený na hledání souvislostí důsledků naší spotřeby. Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pochází naše džíny? Jakou cestu urazí kinder vajíčko, než přicestuje na náš stůl? Ukážeme si na konkrétních příkladech, jak naše chování ovlivňuje životní prostředí a jakou ekologickou stopu za sebou zanecháme. Povíme si také o jednoduchých krocích, kterými můžeme denně šetřit naši planetu.

Trvání: 1,5 hod. l  Cena: 45 Kč/žáka l  pro II. stupeň ZŠ

Řemesla našich předků*

Je řemeslná práce přežitkem nebo jsou i taková řemesla, bez kterých se neobejdeme ani dnes?

O řemeslech zaniklých i současných, o významu a hodnotě rukodělné práce v dnešní době a také o regionální značce Tradice Bílých Karpat se žáci dozvědí v teoretické části programu. Praktická část zahrnuje práci s ovčí vlnou.

Trvání: 1,5 hod. l  Cena: 60 Kč/žáka  l pro II. stupeň ZŠ

Za tajemstvím krajiny Bílých Karpat

Čeká nás 3 km dlouhá procházka v prostoru i v čase. Navštívíme bělokarpatský les, místo, kde stával podle pověstí Kočičí hrádek, louky a vesnici. Ponoříme do hluboké geologické minulosti, představíme si příchod prvních lidí do krajiny Bílých Karpat, popovídáme si o zakládání sídel a těžkém životě při častých vpádech, o hospodaření v minulých stoletích i o současnosti Hostětína a jeho okolí. Na závěr čeká žáky samostatná tvořivá práce.

Trvání: 3 hod. l Cena: 50 Kč/žáka  pro II. stupeň ZŠ

Botanická vycházka na květnaté louky Bílých Karpat 

(neprobíhá v Hostětíně)

V době největšího rozkvětu luk nabízíme botanický výlet na dvě možné lokality. Nástup na exkurzi je buď na vlakovém nádraží v Bylnici nebo na vlakovém nádraží ve Valašských Kloboukách. Navštívíme komplex květnatých orchidejových luk obklopených listnatými lesy, nahlédneme do jejich nedávné minulosti a potěšíme se nádhernými rozhledy. Studenti uvidí některé ze vzácných a chráněných druhů rostlin, obdivované orchideje i rostliny běžné. Co louku dělá loukou? Jsou všechny louky stejné? Kolik druhů rostlin můžeme najít na louce? A co dělat proto, aby zůstala tato luční společenstva zachována i nadále?      

Trvání: 3 – 4 hod. l Cena: 50 Kč/žáka l pro II. stupeň ZŠ | V. – VI. měsíc

Doplňková exkurze Hostětínem

(nenabízíme samostatně, pouze k programům označeným *)

Zkrácená varianta exkurze je nabízena jako doplněk k výukovým programům. Slouží pro třídy, které u nás chtějí zažít víc než jeden výukový program. Tematicky doplňuje probíranou problematiku, jedná se tedy o prohlídku vybraných hostětínských projektů. Tento program lze využít přijede-li větší skupina žáků a je nutno její rozdělení na 2 části.

Trvání: 1,5 hod. Cena: 20 Kč/žáka  pro II. stupeň ZŠ

.........................................................................................................................................................................................................................................

Programy, časová dotace, počet žáků

  • Výukové programy využijete při naplňování školních vzdělávacích programů, zejména v průřezovém tématu Environmentální výchova.
  • Programy jsou koncipovány pro skupinu 16 - 25 žákůMenší počty je potřeba konzultovat předem, při větším počtu mohou být děti rozděleny na dvě poloviny. K programům označeným hvězdičkou* nabízíme pro druhou skupinu dětí Doplňkovou exkurzi Hostětínem nebo pro ni můžete mít vlastní program. Skupiny se navzájem prostřídají.
  • Programy probíhají v Centru Veronica , v přilehlé přírodní zahradě, v obci Hostětín a v unikátní pestré krajině Bílých Karpat. Nabízíme je celoročně (kromě uvedených výjimek). 
  • V časové dotaci k programům je počítáno s krátkou přestávkou. K době strávené v Hostětíně připočítejte zhruba 30 minut k délce programu na čas k nákupu suvenýrů v našem obchůdku regionálních výrobků, toaletě, přezouvání apod.
  • Pracovníci Centra Veronica zodpovídají za přípravu a vedení programové části pobytu, za bezpečnost a kázeň odpovídá pedagogický dozor.

Co s sebou?

  • Pro většinu programů je potřeba oblečení do přírody a vhodná terénní obuv (část programu probíhá v zahradě, kde bývá dopoledne tráva mokrá od rosy). Do interiéru se hodí přezůvky (nebo vás vybavíme látkovými návleky na obuv).

Strava

  • K programu je možné si přioobjednat oběd (děti MŠ a 1. stupeň ZŠ – 80 Kč, 2. stupeň ZŠ a SŠ 110 Kč) nebo pouze polévku (25 Kč). Vaříme s využitím místních, BIO a fairtradových potravin. Vezměte si s sebou svačiny, v obci je sice malý obchod, ale s omezenou prodejní dobou.

Objednání programu a platba

  • Programy si objednávejte e-mailem nebo telefonicky. Po domluvě vám pošleme závaznou objednávkuPlatba probíhá po skončení programu podle skutečného počtu dětí v hotovosti nebo platbou na účet.

Další aktivity v Hostětíně, samoobslužné programy pro vás

  • Kromě programů vedených pracovníky Centra Veronica můžete využít naše samoobslužné programy –  pracovní list Živá zahrada, naučná stezka Naokolo Hostětína,  Sochy v krajině, hledačky (neboli questy)  - Švihácká hledačka a ekohledačka Živ-li's s živly, Jabloňová procházka, geocaching (možnost zapůjčení GPS).

 Těšíme se na vás.

.........................................................................................................................................................................................................................................

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen  vystavit  kupujícímu  účtenku.  Zároveň  je povinen zaevidovat přijatou  tržbu  u  správce  daně  online;  v  případě  technického  výpadku  pak  nejpozději  do 48 hodin.

Kontaktní osoba

Zdeňka Psotová

zdenka.psotova@veronica.cz
572 630 670, 572 641 855
Skype: zz.denka