Domů

Klimatický program CO2 liga přináší naději na lepší budoucnost.

Nepřišli jsme na negativní vliv ekologického a šetrného přístupu, rozumného hospodaření s vyčerpatelnými zdroji jako je voda, dřevní hmota, zemědělská půda. Proto tvrdíme, že rozumné argumenty proč nesnižovat uhlíkovou stopu neexistují!", říkají účastníci CO2 ligy ze SZPŠ Rožnov p.R. Absolvování ročního programu o klimatické krizi v nich zanechalo hluboké stopy i nadšení pokračovat v aktivitách na ochranu klimatu. Stejně jako v ostatních školáků, kteří po celý školní rok plnili nelehké klimatické úkoly.

Vzdělávací program CO2 liga zprostředkovává žákům informace o globálním klimatickém rozvratu, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit (adaptace) a jak změnu klimatu zmírňovat (mitigace).

Program se zaměřuje především na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci. Je rámován jako plnění Mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží naplnit závazky Pařížské dohody - zabránit nárůstu globální teploty o více než 1,5 kelvinu.

Program probíhal ve čtyřech kolech po celý školní rok 2019/2020 a přihlásilo se do něj na 60 škol. Závěrečné konference reprezentačních prostorách Senátu PČR v Praze se účastnilo 8 nejlepších týmů.

  • Základní škola a Mateřská škola Cehnice
  • Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál, příspěvková organizace
  • Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm
  • Gymnázium Josefa Jungmanna, Litoměřice, Svojsíkova 1, příspěvková organizace
  • ZŠ T. G. Masaryka, Komárov
  • ZÁKLADNÍ ŠKOLA ZBOROVICE, okres Kroměříž, příspěvková organizace
  • Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí
  • Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí

Díky Vaší iniciativě jsme se potkali s tolika zajímavými lidmi, načerpali mraky nových a obohacujících informací, začali hlouběji uvažovat nad počínání svým a našim okolím, což bereme jako ten největší přínos a podstatu samotného projektu”, říkají účastníci ze SŠZP Rožnov p.R a dodávají: “Díky vašemu nasměrování máme tolik plánů, jak oslovit společnost, že se bojíme, zda vše do konce studií stihneme!

Žáci ze ZŠ Heyrovského z Plzně se zamýšleli: “To, co nám brání snižovat uhlíkovou stopu - to je určitě naše lenost a pohodlnost. Zvykli jsme si plýtvat - jídlem, věcmi, časem... v tom se shodneme a také v tom, že je pro nás těžké s tím bojovat a to nás odrazuje. Víme, že je to špatně, ale…

Co dodat?

Jsme rádi, že v naší společnosti vyrůstají takoví zodpovědní a nadšení lidé. Budoucnost v oblasti ochrany klimatu vidíme hned růžověji. Děkujeme vám, účastníci! A těšíme se na shledávání v příštím školním roce, v dalším ročníku CO2 ligy.

Organizátoři