Titulní stránka » Nabídka programu

Chytré domy - exkurze

Tato akce již proběhla.

Termín: 7. 11. 2018 od 08.00 do 19.00
Místo konání: Brno, Ochoz u Brna

Chcete na vlastní oči vidět, jak postavit a provozovat energeticky úsporný dům, využívat dešťovku, vyrábět si elektřinu, využívat solární energii – a přitom žít se zachováním veškerého komfortu, který dnešní společnost nabízí?

Zveme vás na exkurzi do rodinné dřevostavby a udržitelné zahrady Petra Baxanta (Brno) a na Kaprálův mlýn (Ochoz u Brna). 

PhD. Petr Baxant má projekt soběstačného bydlení. Zahrada s prvky trvalé udržitelnosti se postupně rozvíjí intuitivním směrem k zajištění radostného života s důrazem na návrat k přírodě. Hlavní myšlenkou je tvorba snadno kompostovatelných prvků a nebo jejich dlouhodobá znovu-použitelnost. Pěstování ve vyvýšených záhonech, jezírka plněná dešťovou vodou, využití solární energie k ohřevu vody a výrobě elektřiny, slaměný domek ve tvaru jurty bez použití kovových spojovacích materiálů. Hodně kompostů, staré odrůdy stromů, velký prostor pro děti a jejich hry, další přírodní stavby a úpravy staveb již existujících.

Kaprálův Mlýn je modelovou ekologicky šetrnou budovou s provozem v nízkoenergetickém standardu. Vytápění areálu je řešeno tepelnými čerpadly země-voda v příhodném období kombinovanými se solárním systémem. Nízkopotenciální zdroje jsou špičkově vykrývány kotlem na biomasu. Ohřev teplé vody a přitápění je řešeno polem 24 kusů vakuových kolektorů. Vytápění je řízeno individuální regulací místností konfigurovatelné přes PC. Sprchy jsou pak vybaveny rekuperací teplé vody (využití odpadní vody k ohřevu přicházející studené vody) a učebny a kuchyně rekuperací vzduchu.

 

Přihlášky:   hostetin@veronica.cz, tel. 572 630 670. Přihlášeným budou sděleny podrobnosti a časový harmonogram.

Cena: zdarma

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky  na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.czwww.mzp.cz

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!