Titulní stránka » Nabídka programu

Ekologické ovocnářství - odborná exkurze

Tato akce již proběhla.

Termín: 16. 9. 2017 od 09.00 do 16.00
Místo konání: Nová Bošáca

KAPACITA EXKURZE ZAPLNĚNA! PŘIJÍMÁME POUZE NÁHRADNÍKY

Exkurze s Potulným ovocnářem Ondrou Dovalou. Krajem ovocných stromů v Nové Bošáci.

Setkání: 16. září 2017, 9.00;   Ekocentrum Pangea     48.8704286N, 17.8018539E    (předposlední chalupa po pravé straně na dolním konci vesnice, směrem od ČR). 

Průběh akce: Návštěva rozsáhlého starého ovocného sadu, který je po mnoha letech neúdržby opět opečováván.

Před několika lety došlo ke zmlazení velké části starých stromů. Budeme se moci přesvědčit že správně provedený ošetřující zákrok může mít velký význam pro zdraví a perspektivu stromu. Stejně tak na příkladech mnoha nových mladých stromků snad pochopíme důležitost kvalitní výsadby, povýsadbové péče a výchovného řezu mladých ovocných stromků…

Součástí exkurse do sadu bude i ochutnávka místních starých odrůd a jejich stručná charakteristika.

Očekávaná doba strávená v sadu: 2-3 hodiny. Poobědváme u pramene místní kyselky a po občerstvení vyrazíme do osady Zábudišová (asi 3 km), kde je největší koncentrace starých stromů místních odrůd ovoce, hlavně hrušní. Cesta povede velice pěknou tradiční venkovskou krajinou, kolem buddhistického centra a poslední půlhodinu přes les. Na Zábudišové uvidíme množství starých, soliterních ovocných stromů, značného stáří, některé z nich prošly před 3lety ošetřením, na podporu regeneračních procesů v nich. Význam zákroku budeme moct zhodnotit osobně. Návrat stejnou cestou.

V případě dostatku času - možnost návštěvy osady Grůň pod Velkým Lopeníkem, kde jsou k vidění asi největší a nejstarší hrušně v Bošácké dolině. 

Konec: Nová Bošáca, do 17 hod

 

Na akci je nutné se předem přihlásit. Počet míst je omezen (20 osob).

Cena: 350 Kč (300 Kč pro účastníky semináře)

Exurzi vede: Ing. Ondřej Dovala

 

Účastníci exkurze se mohou následně zúčastnit také semináře Ekologické ovocnářství - zakládání a péče o ekologický sad, který začíná v sobotu v 19 hodin. Ubytování a stravování lze zájemcům zajistit v Centru Veronica Hostětín.

 Akce je realizována s finanční podporou Ministerstva zemědělství.

 

 

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!