Workshop Potravinové soběstačnosti a potravinových zahrad proběhl v Hostětíně 5. - 7. června 2015 pod vedením zkušeného lektrora Mgr. Marka Kvapila jako odborníka přes potravinové zahrady a Mgr. Karly Vincenecové, která workshop obohatila svými zkušenostmi jako ekoporadce a certifikátor přírodních zahrad.
Kurz obsahoval tyto témata:
- základy péče o půdu, kultivace půdy, práce s plečkou, drolící válec, motyka, broušení nástrojů
- pěstování kalorických plodin - jak vypěstovat, zpracovat a uskladnit kukuřici, dýně, fazole a brambory. Jaké existují druhy a odrůdy těchto plodin. Které z nich jsou nejlepší k jídlu a k domácímu pěstování. Kde a jak sehnat osivo/sadbu zajímavých odrůd.
- pěstování, zpracování, sušení, uskladnění, druhy a odrůdy dýní
- jak vymlátit fazole, rozdělení fazolových semen
- pěstování, zpracování, skladování, typy kukuřice podle zrna
- praxe zpracování kukuřice - negativní selekce (na jídlo), odzrňování odzrňovačem, kukuřičná mouka, mletí na domácím elektrickém mlýnku
- společná příprava sobotní večeře (pečení tortil, kukuřičný chleba, fazolový guláš)
- semenaření kalorických plodin - techniky izolování, izolační vzdálenosti, domácí semenná banka, semenaření kukuřice, dýní a fazolí
- praxe semenaření kukuřice, rozdělení kukuřičných a dýňových semen
- exkurze ukázkovou přírodní zahradou
- exkurze po modelových ekologických projektech v Hostětíně (pasivní dům, kořenová čistírna odpaních vod, výtopna na biomasu, Hostětínská moštárna, šetrné veřejné osvětlení...)
- využití plevelů a bylin v kuchyni s ochutnávkou