Home

Samoobslužné aktivity

Poznejte Hostětín "jinak". Zábavně a aktivně - sami, s využitím našich pracovních listů.

.

Hledačky s pokladem (questing)

Hráli jste někdy šipkovanou nebo hledali poklad? U nás si vyzkoušíte něco podobného. Nepotřebujete nic jiného než chuť hledat indicie a luštit tajenku. A také pracovní listy, které si stáhněte buď zde z pravého sloupce nebo ze stránek www.questing.cz. Navštívíte-li Centrum Veronica v otevírací době, máme pro vás tyto listy připravené a vytištěné.

  • Švihácká hledačka (aneb Nářek miškářovy ženy)
    Švihácká hledačka představuje tradiční řemeslo, kterým byl zdejší kraj proslulý – a to miškářství neboli šviháctví. Místní muži odcházeli do světa miškovat (tedy kastrovat) dobytek – a zdejší ženy zde zůstávaly samy. Hledačka živou formou a ve verších popisuje, jak se jim žilo. 
    Trasa je vhodná i pro vozíčkáře.
    Délka: 850 metrů

......................................................................................................................

Bludiště v přírodě - terénní kvíz, při kterém se můžete i ztratit :-)

Pojďte s námi bloudit zahradou, loukou, mokřadem i lesem. Hledat a objevovat souvislosti v přírodě. Učit se v ní číst a chápat ji, obnovit svůj přirozený smysl objevovat a orientovat se v terénu.

Zkuste si sundat boty, vlézt do potoka a zjišťovat kvalitu vody. Jděte po stopách dešťové kapky anebo raka v divočině. Zjistěte, odkud se objevuje pitná voda ve vašem kohoutku nebo kolik vody a peněz můžete ušetřit, když budete využívat namísto pitné vody dešťovou a co všechno na to potřebujete. Bádejte, odhadujte, tipujte, zjišťujte, hledejte...

Na této stránce najdete všechny podrobnosti k Bludišti.

 

......................................................................................................................

Přírodní zahrada - pracovní list

Naše zahrada je plná života. Projděte si naučnou stezku zahradou, poznejte domovy živočichů (hadník, ježkovník, hmyzí domečky aj.) i různé druhy ovoce. Pracovní listy si stáhněte z pravého sloupce anebo si je vezměte vytištěné v Centru Veronica.

Zahrada je rájem pro děti. Můžete si zahrát na dřevěný xylofon, zkusit zvukový mlýnek, poznávat hlasy ptáků. Nebo si procvičíte paměť díky dřevěnému pexesu. Na šikovné tkalce čeká přírodní tkalcovský stav. Přírodu můžete poznávat i rukama a nohama díky hmatovým prvkům a hmatovému chodníčku, který vede po souší i po vodě. V létě se vyřádíte u našich vodních hrátek a v potoce, kde si můžete stavět hrázky anebo hledat raky. Vrbové iglú a bludiště už jen doplní tuto pestrou nabídku prvků, které vám zaručují, že v zahradě se rozhodně nudit nebudete.
A co mezitím dospělí? Ti mohou čerpat informace o přírodních zahradách na naší naučné stezce, zkusit poznávat staré odrůdy stromů (mapku s úkoly si stáhněte z pravého sloupce) anebo si smočit chodidla v potoce a potom jen tak relaxovat na venkovních lehátkách pod starými jabloněmi. 

Podívejte se do naší fotogalerie.

......................................................................................................................

Unese Země naše stopy?

Jak ekologicky šetrný je váš život? To poznáte z dotazníčku, který si můžete vyplnit v našem pasivním domě. Čeká na vás 6 informačních panelů, ze kterých zjistíte, jaká k přírodě šetrná opatření můžete realizovat při bydlení, vaření, úklidu. Zjistíte také, jak jste na tom vy. Panely Ekostopy jsou umístěny ve spodním patře ubytovací části budovy.

Vytvoření hledaček a instalace interaktivních zahradních prvků byla podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swiss-contribution.admin.chwww.swiss-contribution.cz