Titulní stránka » Nabídka programu

Hvězdářské dny v Hostětíně

Tato akce již proběhla.

Termín: 16. 5. 2014 od 19.00 do 17. 5. 2014 21.00
Místo konání: Hostětín

Páteční a sobotní večer zasvěcený hvězdám. S moderní hvězdářskou výbavou k nám do Hostětína přijede astronom Jeník Hollan. Nabízíme i možnost strávit u nás celý víkend a v sobotu s Jeníkem hovořit nikoliv na téma hvězd, ale téma Slunce, resp. sluneční energie a možnosti jejího využití pro ohřev vody a výrobu elektřiny.

Začneme při západu Slunce o půl deváté komentářem ke světelným proměnám krajiny ze dne do noci a k umělému osvětlování.
Bude-li jasno, budeme si různými způsoby prohlížet tmavnoucí nebe s Merkurem, Jupiterem, Marsem a Saturnem. V pátek k půlnoci k nim přibude vycházející Měsíc.

V sobotu využijeme toho, že v jedenáct už bude končit astronomický soumrak a Měsíc začne oblohu zase rozsvěcovat až o půl dvanácté. V Hostětíně může být pěkná tma rušená jen světly z okolních obcí, které naštěstí nejsou velké a jsou schované za kopci. Pohledy na Mléčnou dráhu, různé hvězdokupy a mlhoviny budou krásné. K dispozici bude několik dalekohledů, i dosti velký s průměrem objektivu čtvrt metru.

V Hostětíně lze vidět  i příklady venkovního osvětlení šetrnějšího, než je v Česku obvyklé. Hostětínské lampy si prohlédneme za světla, během soumraku i po setmění.

Bude-li zataženo, seznámíme se s funkcí různých dalekohledů. Dále se budeme věnovat umělému osvětlování: jeho aspektům technickým, zdravotním, environmentálním. Ukážeme si příklady dobré i špatné.

V sobotu přes den si budeme na papír promítat Slunce (měly by na něm být vidět nějaké skvrny) a prohlédneme si hostětínské solární systémy - prohlídky budou v 10 h a v 15 h. Lze je doplnit prohlídkami pasivního domu a dalších hostětínských zajímavostí.

Programem vás budou provázet Jan Hollan, Zbyněk Řešetka a další. 

Místa konání:

areál Centra Veronica, především sad za potokem (v areálu Centra Veronica jděte dozadu do zahrady, pak přes potok - a tam už uvidíte skupinku). Nebo se ptejte přímo v Centru Veronica.

Kontaktní osoba

Mgr. Hana Machů

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!