Titulní stránka » Nabídka programu

Jak změnit dům na chytrý?- úsporný, dálkově ovládaný, s měřicími čidly, s fotovoltaikou na střeše?

Tato akce již proběhla.

Termín: 10. 11. 2018 od 10.00 do 11. 11. 2018 13.00
Místo konání: Hostětín

Praktický víkendový workshop vás nadchne, pokud si odpovíte ANO na některou z otázek:

Chci si postavit pasivní dům. Co mi to přinese a jak to mám udělat?  | sobota dopoledne

Jak takový dům postavit? Jak mohou pasivní domy ovlivnit naše žití? Jak by měl správný pasivní dům vypadat a co by měl svým obyvatelům přinést? Jak je to s klimatickou změnou a co máme očekávat? Jaký vliv má klimatická změna na domy a domy na klima? Sdílení zkušeností ze stavby a provozu pasivního domu v Hostětíně. Tématem a pasivním domem vás provedou Jan Hollan a Yvonna Gaillyová

 

Chci mít fotovoltaický panel na střeše. Co pro to můžu (musím) udělat? | neděle dopoledne

Jaká potřebuji povolení? Jak projít povolovacím procesem co nejjednodušeji (oficiálně, ale nejsnáze)? Jak takovou elektrárnu provozovat? Jaké jsou praktické zkušenosti z provozu, jak lze FVE měřit a co se získanými daty? Tématem vás provede pan Karel Kočí. 

 

Chci sledovat co se v domě děje, kontrolovat a řídit jeho chování - i dálkově. Jak to mohu udělat? Čím měřit, co a proč?  | sobota odpoledne

V Hostětíně je ukázkový dům, kde uvidíte měření všeho, na co si pomyslíte. Bezdrátová měřicí technika, na desítky metrů nebo až třeba na desítky kilometrů, senzory a čidla vlhkosti, teploty, koncentrace CO2, otřesů, pohybů.... Hardwarová stavebnice BIG CLOWN firmy Hardwario  je koncipována jako skládačka pro běžné zákazníky, ale uplatní se i ve firmách. Stavebnice je hlavně konstruovaná pro dlouhý provoz z baterií. Navíc je open-source, takže není problém si ji doma libovolně přispůsobit svým požadavkům.

Má šest základních dílů, díky kterým můžete sami a na dálku (mobilem) kontrolovat své prostředí, sledovat teplotní komfort, sami chránit svůj majetek, předejít škodám po zaplavení vodou, kontrolovat své topení a udržet hladinu CO2 pod kontrolou. Vše jednoduše, sami a za rozumné peníze - a to vás naučíme.

 • S Tlačítkem můžete na dálku ovládat jakékoli domácí zařízení, aktivovat módy nastavení domácnosti nebo ovládat garážová vrata...
 • Climate monitor - nejpopulárnější kit - umožní vám monitorovat několik důležitých veličin ve vašem okolí - teplotu, vlhkost, atmosférický tlak a intenzitu světla. Na základě naměřených dat můžete kontrolovat svou teplotní pohodu - subjektivní stav mysli, který vyjadřuje spokojenost s pokojovou teplotou.
 • Detektor pohybu - míváte sen o svém vlastním poplachovém alarmu? S tímto kitem se vám váš sen splní. Motion Detector Kit obsahuje PIR Module, který díky čtyřem senzorům citlivým na IR záření a použití všesměrové optiky spolehlivě pokryje i větší pokoj u tebe doma. 
 • Detektor záplav pro případ vytopené koupelny nebo kuchyně. Stalo se to snad všem - někdy vlastní vinou, někdy technickým problémem. Ale pokaždé je to problém. Nyní máte šanci dozvědět se o vytopení ještě ve chvíli, kdy je čas to zachránit.
 • Dálková kontrola topení - tento kit je pravděpodobně tím nejžádanějším chytrým zařízením. Je to pochopitelné, protože automatické vytápění, regulaci a možnost kontrolovat vytápění na dálku chce skoro každý. A teď si takové zařízení můžete postavit svépomocí!
 • Měřák koncentrace CO2 - vysoký obsah CO2 vede k nezdravému prostředí a různým zdravotním potížím. Proto je velmi důležité kontrolovat koncetraci CO2, a to především v místech, kde trávíte většinu svého času - v obýváku, ložnici, kanceláři, ve třídě. S tímto CO2 Monitor Kitem můžete měřit nejen hodnotu CO2, ale také teplotu, vlhkost a atmosférický tlak.

Jednotlivá čidla, jejich zapojení, provozování i práci s daty vám představí přímo pracovník firmy Hardwario.

 Podívejte se na propagační video o jednotlivých detektorech.

Akci Lektorují

 • Yvonna Gaillyová - je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
 • Jeník Hollan - již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.  Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.
 • Martin Hubáček - Nadšenec do moderních technologií a chytrých open-source řešení. Studoval v oboru slaboproudá elektrotechnika a informační a komunikační technologie. Nyní je součástí firmy HARDWARIO, která pro studenty, domácí kutily a bastlíře vytváří moderní open-source elektronickou stavebnici BigClown. Žádné pájení, drátování nebo programování. Vše je modulární, dobře zdokumentované a bezdrátový senzor klimatu, alarm pohybu nebo CO2 senzor zprovozníte bez jakýchkoli předchozích znalostí během deseti minut.
 • Karel Kočí - nadšenec, majitel a propagátor fotovoltaických elektráren

 

Jste nadchnutí našimi tématy a chcete se dozvědět podrobnosti nebo se rovnou přihlásit?

K přihlašování slouží tlačítko Registrace na akci. Chcete-li více informací, napište prosím na mail: hostetin@veronica.cz. Děkujeme.

POKUD SE VÁM NÁHODOU NENAČTE FORMULÁŘ NEBO NEPUJDE ODESLAT, NAPIŠTE NÁM MAIL. DÍKY!

 

Program:

 • Sobota - od 10 hodin, program i po večeři
  • nejnovější poznatky z klimatické vědy (dopoledne, od 10 hodin)
  • exkurze pasivním domem
  • měřící stavebnice Big Clown (odpoledne)
  • exkurze do obecní výtopny
 • Neděle 9-13 hodin
  • Jak a proč fotovoltaické elektrárny na střechu
  • Jak co nejlépe využít vyrobenou energii

 

Ubytování:

Můžete využít nabídky ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Cena ubytování je 390 Kč/lůžko/noc. Ubytování není podmínkou účasti a jeho cena není zahrnuta v ceně kurzu. Objednáte si ho v registračním formuláři.

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Nabízíme snídaně formou švédského stolu (80 Kč), obědy (včetně polévky, 150 Kč) a večeře včetně BIOnápojů (110 Kč). Tento kurs budeme vařit bezmasou stravu. Pro případné individuální stravování je k dispozici kuchyňka – vařič, trouba, lednička, mikrovlnná trouba, varná konvice, základní nádobí (příbory, talíře, hrníčky, hrnce,…). Stravování není zahrnuto v ceně kurzu. Objednáte si jej v registračním formuláři.

Cena kurzu: 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Cena se skládá zvlášť z organizačního poplatku, ubytování a stravování. Vše si objednáváte v rezervačním formuláři.

 • Organizační poplatek (povinné): sobota pouze 300 Kč, neděle 300 Kč, oba dny jen 500 Kč!! Vybrané osoby, které dostaly pozvánku např. z Kosenky, PDČ, obcí ZL kraje aj. mohou požádat o prominutí poplatku a lektorné ZDARMA - pokud máte takové pozvání, tak to napište v přihlášce nebo se informujte, jestli máte nárok na tuto slevu.
 • Ubytování (není povinné): 390 Kč za osobu a noc
 • Strava (není povinná): plná penze na sobotu i neděli stojí 490 Kč. Můžete si ale objednat i jednotlivá jídla na jednotlivé dny (v rezervačním formuláři).
 • Celková cena, pokud si objednáte komplet balíček kurzu i s ubytováním a stravováním na sobotu i neděli, stojí 1380 Kč.

 

 

.......................................................................................................................................................................

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.czwww.mzp.cz

 

 

Kontaktní osoba

Mgr. Hana Machů

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!