Titulní stránka » Nabídka programu

Letní škola ochrany klimatu 2020 - soběstačnost a udržitelnost - domácnost, obec, stát

Tato akce již proběhla.

Termín: 21. 8. 2020 od 18.00 do 26. 8. 2020 13.00
Místo konání: Hostětín

 

Na Letní škole se společně naučíme:

  • Co se vlastně děje s klimatem? Je to důležité? Ohrožuje nás to? Máme se o to zajímat a můžeme s tím něco udělat?
  • Jak můžeme snížit uhlíkovou stopu domácnosti i obce?
  • Jak využívat obnovitelné zdroje a co je to energetická revoluce?Jak na odolnější a soběstačnější obec, jakou strategii zvolit, jak se zapojit?  A co je to stav klimatické nouze?
  • Proč je sucho, co s ním, jak zadržet vodu na pozemku i v krajině a jak využívat dešťovku? Kolik stromů sázet, aby nám to pomohlo... a pomůže to vůbec? Jaké budou lesy budoucnosti?
  • Lehce se dotkneme i toho, co  si můžeme permakulturně vypěstovat na zahradě, co jíst v přírodě a z přírody a jak vařit bez sporáku
....a mnoho dalšího. Budeme diskutovat o nových významných fenoménech, setkáme se se zajímavými osobnostmi, které vám rozhodně mají co říct. Většinou přímo, ale také na dálku - v přímém přenosu.
 

To všechno v partě podobně smýšlejících lidí, v krásném prostředí Bílých Karpat. V místě, kde se slova stávají činem.

Nabízíme přednášky, diskuse, nové zážitky, sdílení zkušeností, exkurze, inspirace a informace pro posun v životě. Kvalitní a zkušení lektoři - to je samozřejmostí!

Bude se vám líbit.

 ..............................................................................................................................................

 

Letní škola je pro vás ideální, pokud:

  • Vás zajímá současné dění na poli ochrany klimatu a chcete vědět, co se vlastně děje. A letos také s důrazem na to, jak se aktivně zapojit na místní úrovni, ve své obci.
  • Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit
  • Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech
 

Přijeďte si do Hostětína na Letní školu přemýšlet o  vlastní strategii i pro inspiraci, jak svou aktivitou přispět ke  změnám v obcích.  Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení.
Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech.  Součástí programu je i exkurze na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností.

 


 

Rámcový program je ke stažení v pravém sloupci stránky.

Pro inspiraci se můžete podívat na fotogalerii z Letní školy 20162017 a 2018

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

  • Jan Hollan již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.  Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.  
  • Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
  • Jana Drápalová, dlouholetá starostka městské části Brno - Nový Lískovec, nejznámější z brněnských "zelených starostek". Stojí svým neúnavným úsilím za výjimečnou revitalizací panelového sídliště - domů, škol a školek, veřejných staveb i veřejných prostranství. Mnoho let byla v Zastupitelstvu města Brna, má zkušenosti i s vysokou politikou - byla předsedkyní Strany zelených. Držitelka Ceny Josefa Vavrouška 2020. O všech zkušenostech se s námi na Letní škole podělí. 
  • Radomír Staš, pracovník AOPK ČR, krajinný ekolog. Při jednáních o využití krajiny bývá v první linii střetů mezi zemědělci, samosprávami a potřebami ochrany přírody a krajiny. Vnímá, že těžiště řešení sucha v krajině již není o tom, že bychom nevěděli, co dělat, ale o tom, jak to prosadit mezi lidmi a mezi zastupiteli. Aby opatření proti suchu chtěli a přijali. Od odborných řešení se tedy přesouvá k sociálně-politickým. Což je o hodnotách a o komunikaci. 
  • Petr Ajs Kucka z Centra Veronica Hostětín, který se podílel na výpočtu uhlíkové stopy Centra a zabývá se klimatickými projekty.
  • Karla Vincenecová, lektorka Centra Veronica, botanička, fanynka využívání přírodních principů v zahradničení.
  • další lektory budeme postupně doplňovat 

Informace k programu: hostetin@veronica.czPokud Vás některé téma opravdu zajímá, ale nemůžete se zůčastnit celé letní školy, napište nám.

 ..............................................................................................................................................

 

Zaujal vás program? Rádi vás přivítáme - přihlaste se přes Registrační formulář

 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity. S přihlašováním neotálejte, místa se každý rok rychle plní.
Po přihlášení vám pošleme zálohovou fakturu ve výši 2000 Kč. Teprve po jejím zaplacení máte své místo na kurzu jisté :-)
Zaplacená záloha je nevratná, lze na sebe ale poslat náhradníka.

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v energeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování je zahrnuta v ceně workshopu. 

 

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fairtradových produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, veganské obědy včetně polévky a veganské večeře. V ceně je zahrnuta plná penze a pitný režim (sobotní snídaně až středeční oběd). 

Cena:

  • Cena Letní školy je 5300 Kč a zahrnuje: ubytování (5 nocí) a celodenní stravování, dopravu na exkurze, organizační poplatek. Příspěvek na lektorné je snížen díky podpoře Ministerstva životního prostředí.

 ..................

Letní škola se uskuteční v rámci projektu “Ochrana klimatu na místní úrovni - motivace a vzdělávání pro ambiciózní cíle” podpořeného Ministerstvem životního prostředí. Nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

Kontaktní osoba

Mgr. Hana Machů

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Děkujeme za sdílení události na FB

Ke stažení