Domů

Hostětín získal ekologického Oskara, cenu E.ON Energy Globe

Hostětín zabodoval v soutěži E.ON Energy Globe, a to hned dvakrát. Zvítězil v kategorii Obec a vyhrál i Národní cenu pro absolutního vítěze. Soutěž oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. 

Záznam z předávání cen se vysílal v sobotu 24. října. Podívejte se a načerpejte slavnostní atmosféru...

Předávání ocenění v kategorii Obec: https://youtu.be/0NvGVruzchI?t=3631
Předávání ocenění pro národního vítěze: https://youtu.be/0NvGVruzchI?t=1133

 

Hostětín je příkladem obce, která dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí. Obec aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných energetických surovin. Přestože jde o malou obec v podhůří Bílých Karpat se zhruba 200 obyvateli, tak ekologické a dobře fungující projekty slouží jako vzor pro další samosprávy. Význam Hostětína ocenil při své návštěvě v roce 2010 i britský princ Charles.

 

“S ekologickým přístupem jsme začali již před 25 lety, když jsme vybudovali kořenovou čistírnu odpadních vod”, říká starosta Jaroslav Boleček. “Čistírna odstartovala další podobné projekty, jako jsou solární panely, fotovoltaické elektrárny, výtopna na biomasu z regionálních zdrojů či šetrné veřejné osvětlení”. Kromě nich v obci funguje i bio moštárna a vzdělávací centrum Veronica, které sídlí v pasivním domě s přírodní zahradou.

Místní ekologické projekty mohou být dobrým vzorem a příkladem ekologicky udržitelných postupů a realizací, kterých se nemusí bát ani jakákoliv jiná obec bez ohledu na svou velikost. Hostětín ukazuje, že když se chce, tak to jde a že udržitelný rozvoj obcí se může klidně stát v naší republice standardem rozvoje.