Domů

Skončil další ročník CO2 ligy. Ochrana klimatu má nové posily

Dnešní den byl významný pro šedesátku žáků a studentů z 9 škol. Konalo se finále programu CO2 LIGA, v reprezentativních prostorách Senátu v Praze.
Na této závěrečné konferenci ukázali všichni účastníci výsledky své celoroční práce v oblasti ochrany klimatu. Bohužel kvůli hygienickým opatřením jich mohla přijet jen část, účast by si zasloužilo mnoho dalších.
 
 
 
Po celý školní rok, byť jen v online prostoru, se účastnili náročné mise, aby zabránili oteplení planety o 1,5 kelvinů a naplnili tak závazky Pařížské dohody.

První mise vedla účastníky k poznání jejich „protivníka” - klimatické krize. Zkusili ji umělecky ztvárnit a představili ji svým spolužákům. Ve druhé misi si počítali svoji uhlíkovou stopu a hledali možnosti, jak ji snížit.
Třetí mise byla věnovaná analýze zranitelnosti obce vůči změnám klimatu a žáci na základě pocitové mapy hledali oblasti ve svém okolí, kde se lidé cítí ohrožení suchem, povodněmi, extrémy počasí aj. a navrhovali opatření, kterými lze zvýšit resilienci, odolnost vůči změně klimatu. Poslední, čtvrtá mise vedla k pokusům o realizaci těchto opatření, které žáci představili škole, obci nebo dokonce dopisem ministrům.

Klikněte a podívejte se na vybrané výsledky jejich práce.

 

 

Účastníky konference byly týmy žáků a studentů z těchto škol:

  • Gymnázium a SOŠZE Vyškov
  • Gymnázium Josefa Jungmanna, Litoměřice
  • Gymnázium Olomouc – Hejčín, tým č. 1
  • Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí
  • ZŠ Zborovice, okres Kroměříž, příspěvková organizace
  • Základní škola, Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, příspěvková organizace
  • Gymnázium Olomouc – Hejčín, tým č. 2
  • Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm
  • Základní škola a Mateřská škola Bělá pod Pradědem
 
Každý rok jsme nesmírně obdivujeme a jsme nadšení z toho, co tyto naše "děti", co už nejsou děti, dokáží. Letos o to víc, že se celý rok scházeli jen online a přesto splnili všechny úkoly výborně! Navíc deklarovali, že s koncem letošního ročníku jejich zájem o ochranu klimatu ani v nejmenším nekončí.
Děkujeme vám, milí účastníci CO2 ligy.
  
TISKOVÁ ZPRÁVA je k dispozici zde: https://www.veronica.cz/tiskove-zpravy?i=314
PODROBNOSTI O CO2 LIZE najdete na www.co2liga.cz
 
 
Akci uspořádal  spolu s  Ekologickým institutem Veronica Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky. 

Konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.