Domů » Vzdělávání školy, obce, firmy, handicapovaní » Kam za dalšími ekologickými zajímavostmi?

Za ovocnými stromy a vůní a chutí sušeného ovoce a bylinek

Ovocná školka Radima Peška, Bojkovice

www.stareodrudy.org, 777 579 776

Školka hospodaří přírodě přátelskými tradičními postupy, její činnost je zaměřená na množení a prodej:

 • starých odrůd jabloní a hrušní na semenných podnožích (pro polokmen, vysokokmen)
 • méně známé ovocné druhů
 • nových odolných odrůd ovoce
 • vzácnějších divokých bělokarpatských dřevin

Je držitelem regionální ochranné známky "Tradice Bílých Karpat" podporující místní výrobky a řemesla. Zaměřuje se na osvědčené odrůdy a druhy, které je možné pěstovat bez chemického ošetřování a to i v okrajových oblastech a vyšších polohách. U jabloní, hrušní, třešní a slivoní pak může být díky semenné podnoži pěstitelským tvarem  polokmen a vysokokmen. Stromy na takovéto podnoži dobře kotví, lépe si hledají vodu i živiny a jejich životnost dosahuje několik desítek let a při dobré péči dávají užitek několika generacím pěstitelů. Stromy jsou vhodné nejen do zahrad a sadů, ale často i pro aleje a stromořadí, pastviny i jako solitéry do krajiny.

Nabízí:

 • exkurze do ovocné školky a ekologického sadu
 • poradenství, praktické ukázky
 • tématická školení

 

Sušené ovoce ekologického zemědělce Zdeňka Ševčíka, Pitín

tel. 572641334, 728049864, sevcik.pitin@seznam.cz

Sušení je tradiční způsob konzervace ovoce, šetrný k životnímu prostředí i peněžence zákazníka. Zdeněk Ševčík pěstuje převážně původní krajové odrůdy, které jsou odolné vůči chorobám a nevyžadují ošetření agrochemikáliemi. Metoda sušení při teplotách do 50°C v ovoci uchovává nejvíce vitamínů, minerálů a bílkovin. Navíc udrží jeho charakteristickou vůni, chuť i vzhled. V prodejnách zdravé výživy patří sušená jablka, hrušky, švestky, třešně a vlašské ořechy z výrobny Zdeňka Ševčíka k vyhledávaným produktům v kvalitě BIO.

Při návštěvě uvidíte moderní sušírnu ovoce, budete si moct prohlédnout provoz, případně i sady.

O Zdeňkovi si můžete přečíst v časopise Sedmá generace: http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/z-pitinskych-sadu

Biolády, ZEN přírodní nápoje, čaje pro dva a přírodní sirupy Hanky Němcové, Krhov

www.koldokol.cz, 737788617

Kromě výroby bioproduktů se věnují v této malé rodinné farmě sběru místních bylin do čajových směsí, práci v ekologickém sadu a tvorbě keramiky. Rádi se podělí o své zkušenosti.

Vyvinuli originální recepturu džemu, která nepoužívá cukr – vznikla tak Bioláda, která je doslazená jablečným koncentrátem a zahuštěná výtažky z mořských řas. Postupně pak přicházely další nápady jak rozšířit sortiment BIO produktů – např. čajové směsi z bylinek, které sbírají ve svých sadech a v okolí. V roce 2012 začali prodávat sirupy a ledové nápoje bez přidaného cukru ZEN.

Biofarma JURÉ

www.biofarmajure.cz, biofarmajure@seznam.cz

Fungují zejména jako rodinná biofarma, kde všichni pomáhají. Farma, která zde hospodaří už devadesát let se věnuje zejména chovu masného skotu Limousine a chovu ovcí plemene Merinolandschaft se zaměřením na masnou produkci.

Biofarma Juré se také stará o rozlohu 61ha, z čehož je 33ha jsou pastviny a 20ha je orná půda, na níž pěstují nahý oves a pohanku. Zbylých 8ha zabírají ovocné sady, produkci zpracováváme a výrobky mají certifikace a logo ekologického zemědělství.

Další zvířata, která jejich biofarma chová jsou kozy, slepice, kočky, 2 bernardýni a 1 brakýř. Můžete využít možnosti agroturistiky a ubytování a ochutnat švestková povidla, sušené ovoce a pohanku, které pěstují a prodávají.

Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic

www.iskopanice.cz, tel.: 572 696 323

Pro další informace o zajímavých místech, ekofarmách, ekologických zemědělcích můžete navštívit toto informační středisko, které se nachází v centru obce Starý Hrozenkov.

Poskytují:

 • Informační služby – poskytování informací místním obyvatelům, návštěvníkům regionu, zemědělcům a dalším zájemcům (zejména z oblasti ekologického zemědělství, ochrany životního prostředí, turistiky, Bílých Karpat a okolí)
 • Osvětu, vzdělávání a poradenství v ekologickém zemědělství - školení, semináře, přednášky, individuální poradenství, exkurze, biojarmarky, výstavy, vydávání propagačních materiálů
 • Podporují iniciativy směřující k údržbě bělokarpatských luk - například pomoc místním obyvatelům při vyřizování dotací MŽP, MZe
 • pracují na projektech podporujících další trvale udržitelný rozvoj venkova a spolupráci různých organizací