Domů » Vzdělávání školy, obce, firmy

Základní školy - 1. stupeň

Odhalte tajemství obce s živou zahradou a s domy žijícími ze slunce. Poznejte barvy a zvuky přírody i práci našich předků.

 Vyberte si z následující nabídky programů pro 1. stupeň ZŠ pro školní rok 2018/2019:

 

Z farmy na náš stůl aneb zdravě - hravě o původu a zpracovávání potravin

Víte, jakou cestu urazilo jídlo na Vašem talíři? Pokud ne, tak přijďte k nám a společně se podíváme na Váš stůl a připravíme zdravou svačinku. Hravý program, ve kterém se žáci seznámí s 5 klíči zdravého stravování, původem a zpracováním regionálních potravin. Výukový program nabízíme od dubna do října 2019, a je poskytován zdarma. Děti si přispívají na přípravu svačinky 20,- korun. Více informací na naleznete v sekci ke stažení (vpravo). 

 

Kouzelný Hostětín

Žijeme v kouzelné vesnici! Máme dům, ve kterém se nemusí v zimě topit, umíme vyrobit elektřinu ze slunce, z jablek získáváme živou vodu (mošt), kouzelné rostliny čistí odpadní vodu. Z komínů nevychází černý dým, ale bílá pára nebo se z nich v zimě ani nekouří. Žáci hravě zjistí, co tato kouzla způsobuje.

1,5 hod. l 60 Kč/žák l pro MŠ a 1. - 3. třídu ZŠ

 

Živá a mrtvá voda

Jaký je rozdíl mezi živou a mrtvou vodou? Kde všude můžeme vodu v přírodě nalézt a co v ní žije? Ponoříme se do objevování vod potůčku protékajícího zahradou a odlovíme zajímavé živočichy. Možná budeme mít štěstí a prohlédneme si zblízka i raka! Společně přijdeme na to, zda je voda v potůčku čistá nebo špinavá a jak se čistí voda v kořenové čistírně za našimi humny. Praktický program s prvky badatelsky orientovaného učení.

3 hod. l 90 Kč/žák l pro 3. - 5. třídu ZŠ l  IV. - X. měsíc
 

Živá zahrada

Co roste a žije v přírodní zahradě a sadu? Jak bydlí třeba ježek nebo netopýr? Chceme na zahradě užovky? Přijďte se podívat, jak můžeme žít v souladu s přírodou. Žáci prozkoumají naši přírodní zahradu, porozumí její rozmanitosti a srovnají ji s jinými druhy zahrad. Budou objevovat úkryty živočichů a pochopí jejich význam a provázání s rostlinami i nejrůznějšími zahradními prvky.

1,5 hod. l  60 Kč/žák l  pro MŠ a 1. třídu ZŠ

3 hod. l 80 Kč/žáka l  pro 2.-4. třídu ZŠ

Bylinková zahrádka

Zveme vás do naší zahrádky plné voňavých a léčivých bylinek.  Dokážeme vyléčit naše malé kamarády? K tomu potřebujeme znát na co jsou bylinky dobré, jak je můžeme použít a kde nasbírat. Hravý program plný vůní a chutí, ve kterém se děti seznámí se základními běžně dostupnými léčivými bylinkami a vyrobí si vlastní pytlík bylinkového čaje.

1,5 hod. l 60 Kč/žák l pro 1. a 2. třídu ZŠ

Piju mošty, což Ty?

Unikátní ovocnářský program probíhající v „jablečné sezóně“. Žáci se dozvědí o významu ovoce, pěstování ovocných stromů, o životě v ovocném sadu a ochutnají různé odrůdy jablek. Ručně si vylisují jablka a vyrobí mošt, kterým si připijeme na zdraví!

1,5 hod. l 70 Kč/žák l  I. stupeň ZŠ | IX. – XI. měsíc

3 hod. l 90 Kč/žák l  I. stupeň ZŠ | IX. – XI. měsíc

Tajemství obce v Karpatech

Probuď v sobě detektiva, pátrej po záhadách obce na úpatí Bílých Karpat a odhal nové způsoby hospodaření s energiemi! Interaktivní exkurze s detektivními prvky založená na partnerském přístupu k dětem, která nabízí žákům nový způsob poznávání ekologických projektů v Hostětíně.

3 hod. l  70 Kč/žák l  pro 4. - 6. třídu  ZŠ

Les vůní, barev a zvuků (prožitkový program)

Víte, jak voní les? Kolik má barev a zvuků? Jak je drsný i jemný? Jaký je les z pohledu mravence? Pojďte s námi poznávat lesní tajemství, potkávat lesní velikány i zástupce mikrosvěta. Budeme zkoumat les všemi smysly, poslouchat, vnímat a malovat. Zaměříme se na rozvoj environmentální senzitivity – citlivosti a vnímavosti vůči všemu živému, ne na získávání znalostí. Program probíhá v lese.

3 hod. l 70Kč/žák l 1. - 3 třída ZŠ | IX.–X. a IV.-VI. měsíc

Řemesla našich předků

Je řemeslná práce přežitkem nebo se bez ní neobejdeme ani dnes? O řemeslech zaniklých i současných, o významu a hodnotě rukodělné práce v současnosti a také o regionální značce Tradice Bílých Karpat se žáci dozvědí v teoretické části programu. V praktické části si žáci vyzkouší práci s ovčí vlnou a odnesou si vlastní výrobek.

3 hod. l 90 Kč/žák l  pro I. a II. stupeň ZŠ

Kouzlo Vánoc

Proč se slaví Vánoce? A jak se slavily v Bílých Karpatech v době našich prababiček? Program s kouzelnou atmosférou o adventních i vánočních tradicích a zvycích našich předků. Součástí je bohatá, voňavá tvořivá dílna, během které si žáci upečou vlastní vánočku a vytvoří vánoční výrobek. Na závěr si připijeme vánočním punčem s jablečného moštu.

3 hod. l 100 Kč/žák  l pro 1.-2. třídu ZŠ  l XI. – XII. měsíc

Vánoční dobrodružství

Jak se slaví vánoce v různých koutech světa? Odkud pochází koření, které nám svou vůní připomíná vánoční čas? Pohádkově motivovaný program s bohatou tvořivou dílnou, ve které žáci upečou vlastní vánočku nebo postavičku z kynutého těsta a vytvoří si výrobek z ovčí vlny. Společně popřemýšlíme, co dělat pro to, aby Vánoce byly šťastné a veselé u nás i jinde ve světě. Na závěr si připijeme vánočním punčem z jablečného moštu.

3 hod.l 100 Kč/žák l pro 3.-5. třídu ZŠ l XI. – XII. měsíc

Velikonoční oslava

Oslava znovuzrození přírody i nejvýznamnější křesťanské svátky - to jsou Velikonoce. A co jim předchází? Program o téměř zapomenutých i současných velikonočních tradicích a zvycích s bohatou tvořivou dílnou, ve které si žáci upečou vlastní velikonoční nádivku s planými rostlinami a vyrobí si jarní výrobek.

3 hod. l 100 Kč/žák  l pro 1.-3. třídu ZŠ  l III. – IV. měsíc

........................................................................................................................................................................................................................................

Programy, časová dotace, počet žáků

  • Výukové programy využijete při naplňování školních vzdělávacích programů, zejména v průřezovém tématu Environmentální výchova.
  • Programy jsou koncipovány pro skupinu 16 - 25 žákůMenší počty je potřeba konzultovat předem, při větším počtu mohou být děti rozděleny na dvě poloviny.
  • Programy jsou naceněny pro skupinu minimálně 16 žáků - tuto cenu škola platí i v případě menšího počtu žáků.
  • Programy probíhají v Centru Veronica , v přilehlé přírodní zahradě, v obci Hostětín a v unikátní pestré krajině Bílých Karpat. Nabízíme je celoročně (kromě uvedených výjimek). 
  • V časové dotaci k programům je počítáno s krátkou přestávkou. K době strávené v Hostětíně připočítejte zhruba 30 minut k délce programu na čas k nákupu suvenýrů v našem obchůdku regionálních výrobků, toaletě, přezouvání apod.
  • Pracovníci Centra Veronica zodpovídají za přípravu a vedení programové části pobytu, za bezpečnost a kázeň odpovídá pedagogický dozor.

Co s sebou?

  • Pro většinu programů je potřeba oblečení do přírody a vhodná terénní obuv (část programu probíhá v zahradě, kde bývá dopoledne tráva mokrá od rosy). Do interiéru se hodí přezůvky (nebo vás vybavíme látkovými návleky na obuv).

Strava

  • K programu je možné, pokud není uvedeno jinak v závazné objednávce, si přioobjednat oběd (děti MŠ a 1. stupeň ZŠ – 80 Kč, 2. stupeň ZŠ a SŠ 110 Kč) nebo pouze polévku (25 Kč). Vaříme s využitím místních, BIO a fairtradových potravin. Vezměte si s sebou svačiny, v obci je sice malý obchod, ale s omezenou prodejní dobou.

Objednání programu a platba

  • Programy si objednávejte e-mailem nebo telefonicky. Po domluvě vám pošleme závaznou objednávkuPlatba probíhá po skončení programu podle skutečného počtu dětí v hotovosti nebo platbou na účet.

Další aktivity v Hostětíně, samoobslužné programy pro vás

  • Kromě programů vedených pracovníky Centra Veronica můžete využít naše samoobslužné programy –  pracovní list Živá zahrada, naučná stezka Naokolo Hostětína,  Sochy v krajině, hledačky (neboli questy)  - Švihácká hledačka a ekohledačka Živ-li's s živly, Jabloňová procházka, geocaching (možnost zapůjčení GPS).

 Těšíme se na vás.

 Programy objednávejte na  572 641 855 nebo na [email protected]

.........................................................................................................................................................................................................................................

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen  vystavit  kupujícímu  účtenku.  Zároveň  je povinen zaevidovat přijatou  tržbu  u  správce  daně  online;  v  případě  technického  výpadku  pak  nejpozději  do 48 hodin.

Kontaktní osoba

Bc. Šárka Polanská (dříve Husková)

[email protected]