Domů » Vzdělávání školy, obce, firmy

Základní školy - 2. stupeň a odpovídající ročníky víceletých gymnázií

.

Zjistěte, jak fungují obce, zda Země unese naše kroky a vydejte se za poznáním a prožitkem do bělokarpatských lesů a luk

.

Vyberte si z následující nabídky programů pro 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií:

Kdyby tisíc Hostětínů

Interaktivní exkurze, při které žáci proberou témata související s udržitelným rozvojem. A to rovnou prakticky na konkrétních příkladech realizovaných v Hostětíně. U každého z projektů (kořenová čistírna, výtopna na biomasu, solární panely, šetrné veřejné osvětlení, moštárna s ekologickou produkcí, pasivní dům) žáci zkoumají principy, zjišťují konkrétní přínosy a porovnávají s „nešetrnými“ variantami.

Trvání: 3 hod. (resp. 2 hod.) l Cena: 70 Kč/žáka (resp. 60 Kč/žáka)  l  pro II. stupeň ZŠ

Piju mošty, což Ty?

Unikátní ovocnářský program probíhající v „jablečné sezóně“. Žáci se dozvědí o významu ovoce, pěstování ovocných stromů, o životě v ovocném sadu a ochutnají různé odrůdy jablek. Ručně si vylisují jablka a vyrobí mošt, kterým si připijeme na zdraví!

Trvání: 1,5 hod. l  Cena: 60 Kč/žáka l  pro II. stupeň ZŠ l  IX. – XI. měsíc

Les vůní, barev a zvuků (prožitkový program)

Víte, jak voní les? Kolik má barev a zvuků? Jak je drsný i jemný? Jaký je les z pohledu mravence? Pojďte s námi poznávat lesní tajemství, potkávat lesní velikány i zástupce mikrosvěta. Budeme zkoumat les všemi smysly, poslouchat, vnímat a malovat. Zaměříme se na rozvoj environmentální senzitivity – citlivosti a vnímavosti vůči všemu živému, ne na získávání znalostí. Program probíhá v lese.

Trvání: 3 hod. Cena: 70 Kč/žáka   pro II. stupeň ZŠ l  IX. – X. a IV. - VI. měsíc

Unese Země naše stopy?*

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakou cestu urazí kinder-vajíčko, než přicestuje do našich rukou? Zaměříme se na hledání souvislostí a důsledků naší spotřeby. Na konkrétních příkladech žákům ukážeme, jak naše chování ovlivňuje životní prostředí a jakou ekologickou stopu za sebou zanecháváme. Žáci si zahrají simulační hru a dozví se také o jednoduchých krocích, kterými denně můžeme šetřit naši planetu.

Trvání: 1,5 hod. l  Cena: 50 Kč/žáka l  pro II. stupeň ZŠ

Řemesla našich předků*

Je řemeslná práce přežitkem nebo se bez ní neobejdeme ani dnes? O řemeslech zaniklých i současných, o významu a hodnotě rukodělné práce v současnosti a také o regionální značce Tradice Bílých Karpat se žáci dozvědí v teoretické části programu. V praktické části si žáci vyzkouší práci s ovčí vlnou a odnesou si vlastní výrobek.

Trvání: 3 hod. (resp.1,5 hod.) l  Cena: 90 Kč (resp. 60 Kč)/žáka  l pro II. stupeň ZŠ

Poklady bělokarpatské krajiny

Vydejte se s námi na procházku prostorem i časem. Půjdeme bělokarpatským lesem, dojdeme na místo, kde stával pověstmi opředený Kočičí hrádek, projdeme se po loukách i malebnou vesnicí. Žáci se ponoří do hluboké geologické minulosti, dozví se o historii osidlování krajiny Bílých Karpat, o těžkém životě obyvatel při častých vpádech nájezdníků, o hospodaření v minulých stoletích i v současnosti. Trasa je dlouhá 3 km.

Trvání: 3 hod. l Cena: 70 Kč/žáka  pro II. stupeň ZŠ

Botanická vycházka na květnaté louky Bílých Karpat 

(neprobíhá v Hostětíně)

V době největšího rozkvětu luk nabízíme botanickou exkurzi na květnaté orchidejové louky. Uvidíme některé ze vzácných a chráněných druhů rostlin, tajemné orchideje i rostliny běžné. Dozvíme se, proč nejsou všechny louky stejné, objevíme jejich druhovou bohatost, zjistíme, co dělat pro jejich zachování … a potěšíme se nádhernými rozhledy.  

Trvání: 3 – 4 hod. l Cena: 70 Kč/žáka l pro II. stupeň ZŠ | V. – VI. měsíc

Doplňková exkurze Hostětínem

(nenabízíme samostatně, pouze k programům označeným *)

Zkrácená varianta exkurze je nabízena jako doplněk k výukovým programům. Slouží pro třídy, které u nás chtějí zažít víc než jeden výukový program. Tematicky doplňuje probíranou problematiku, jedná se tedy o prohlídku vybraných hostětínských ekologických projektů.

Trvání: 1,5 hod. Cena: 30 Kč/žáka  pro II. stupeň ZŠ

.........................................................................................................................................................................................................................................

Programy, časová dotace, počet žáků

  • Výukové programy využijete při naplňování školních vzdělávacích programů, zejména v průřezovém tématu Environmentální výchova.
  • Programy jsou koncipovány pro skupinu 16 - 25 žákůMenší počty je potřeba konzultovat předem, při větším počtu mohou být děti rozděleny na dvě poloviny. K programům označeným hvězdičkou* nabízíme pro druhou skupinu dětí Doplňkovou exkurzi Hostětínem nebo pro ni můžete mít vlastní program. Skupiny se navzájem prostřídají.
  • Programy jsou naceněny pro skupinu minimálně 16 žáků - tuto cenu škola platí i v případě menšího počtu žáků.
  • Programy probíhají v Centru Veronica , v přilehlé přírodní zahradě, v obci Hostětín a v unikátní pestré krajině Bílých Karpat. Nabízíme je celoročně (kromě uvedených výjimek). 
  • V časové dotaci k programům je počítáno s krátkou přestávkou. K době strávené v Hostětíně připočítejte zhruba 30 minut k délce programu na čas k nákupu suvenýrů v našem obchůdku regionálních výrobků, toaletě, přezouvání apod.
  • Pracovníci Centra Veronica zodpovídají za přípravu a vedení programové části pobytu, za bezpečnost a kázeň odpovídá pedagogický dozor.

Co s sebou?

  • Pro většinu programů je potřeba oblečení do přírody a vhodná terénní obuv (část programu probíhá v zahradě, kde bývá dopoledne tráva mokrá od rosy). Do interiéru se hodí přezůvky (nebo vás vybavíme látkovými návleky na obuv).

Strava

  • K programu je možné si přioobjednat oběd (děti MŠ a 1. stupeň ZŠ – 80 Kč, 2. stupeň ZŠ a SŠ 110 Kč) nebo pouze polévku (25 Kč). Vaříme s využitím místních, BIO a fairtradových potravin. Vezměte si s sebou svačiny, v obci je sice malý obchod, ale s omezenou prodejní dobou.

Objednání programu a platba

  • Programy si objednávejte e-mailem nebo telefonicky. Po domluvě vám pošleme závaznou objednávkuPlatba probíhá po skončení programu podle skutečného počtu dětí v hotovosti nebo platbou na účet.

Další aktivity v Hostětíně, samoobslužné programy pro vás

  • Kromě programů vedených pracovníky Centra Veronica můžete využít naše samoobslužné programy –  pracovní list Živá zahrada, naučná stezka Naokolo Hostětína,  Sochy v krajině, hledačky (neboli questy)  - Švihácká hledačka a ekohledačka Živ-li's s živly, Jabloňová procházka, geocaching (možnost zapůjčení GPS).

 Těšíme se na vás.

.........................................................................................................................................................................................................................................

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen  vystavit  kupujícímu  účtenku.  Zároveň  je povinen zaevidovat přijatou  tržbu  u  správce  daně  online;  v  případě  technického  výpadku  pak  nejpozději  do 48 hodin.