Titulní stránka » Nabídka programu

Letní školáKUS - klima, udržitelnost, soběstačnost 2017

Tato akce již proběhla.

Termín: 28. 8. 2017 od 12.00 do 3. 9. 2017 13.00
Místo konání: Hostětín

Uvažujete o nějaké formě soběstačnosti? Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit? Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech? Přijeďte si do Hostětína na letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení.

Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, pasivní domy, permakulturní zahradu, soběstačné hospodaření, veganství a mnoho dalšího. Součástí programu je i několik exkurzí na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností. 

..............................................................................................................................................

Rámcový program 

 • Úvod do resilience, energetická soběstačnost, exkurze po modelových ekologických projektech v Hostětíně (Hollan, Gailly) - Zaměřeno na možnosti vytápění, ohřevu vody a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (solární a fotovoltaické instalace, vytápění biomasou), úspory energie při bydlení (pasivní dům) (pondělí)
 • Změna klimatu ( Sutlovičová, Hollan) - Klimatická změna - současný stav, výhledy do budoucnosti, opatření na ochranu klimatu (v ČR i jinde ve světě), energie v domácnosti, kalkulace uhlíkové stopy. (úterý)
 • Návštěvy příkladů dobré praxe (Přímal, Janíček) - návštěva hospodářství velmi soběstačné rodiny, svépomocné stavění, zásobování energií, hospodaření s vodou, pěstování zeleniny a ovoce.  Domácí drogerie a kosmetika (Stašová) výroba domácích přípravků (středa)
 • Permakulturní zahrada (Vlašín) - úvod do permakultury, plánování zahrady, živočichové na zahradě, půda, rozkladači a živiny, hnojení, mulčování, kompostován (čtvrtek)
 • Potravinová soběstačnost (Šebková) - plané rostliny ve stravě, veganství, fermentování, polykultury, semenaření (pátek)
 • Voda (Strejčková, další lektor v domluvě - vodní stopa, vodní bezpečnost, kompostovací toaleta, voda v krajině, čistění odpadních vod (sobota)
 • Jak se můžete stát soběstačnými i vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii soběstačnosti a snižování uhlíkové stopy. (neděle)

Pro inspiraci se můžete podívat na fotogalerii z Letní školy 2016.

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

 • RNDr. Jan Hollan, Ph.D. již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.
 • RNDr. Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
 • Mgr. Klára Sutlovičová - zabývá se emisním obchodováním a jeho fungováním v ČR, pravidelně zastupuje české ekologické organizace na mezinárodních jednáních OSN o ochraně klimatu, analytické centrum Glopolis, o.p.s.
 • Elsa Šebková - veganka usilující osmým rokem o potravinovou a energetickou soběstačnost. na 4ha hospodářství. Zabývá se pěstováním polních plodin a zelenin,  jedlou divočinou, osivařením, fermentací
 • Mgr. Ludmila Stašová - vystudovaná geografka s mnohaletou zálibou výroby přírodní kosmetiky a přípravků pro domácnost 
 • RNDr. Mojmír Vlašín - zoolog, dlouholetý permakulturní zahradník
 • Mgr. Radim Přímal devátým rokem žije a hospodaří s rodinou na usedlosti ve Vsetínských vrších
 • Vít Janíček, DiS - začínající soukromý zemědělec, krajinář, zakladatel extenzivních sadů
 • Mgr. Lucie Strejčková - v rámci doktorandského studia se zabývá vodní stopou 
 • další lektoři v jsou tuto chvíli v jednání

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v energeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování od pondělí do neděle je zahrnuta v ceně workshopu.

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, vegetariánský obědy včetně polévky a vegetariánské večeře. V ceně workshopu je zahrnuta plná penze a pitný režim (začínáme pondělním a končíme nedělním obědem). 

Cena:

 • 4550,- Kč  platí pro přihlášené do 31.5.2017
 • 4700,- Kč pro přihlášené do 30.6.2017
 • 5000,- Kč pro později přihlášené

Cena zahrnuje: ubytování (6 nocí) a celodenní stravování (6 x plná penze + 1 x oběd), dopravu na exkurze, organizační poplatek.

Registrace na akci: 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity, nejpozději však do 21. srpna 2017.

Přihlášky a informace:

Karla Vincenecová

karla.vincenecova@veronica.cz,  572 630 670

 

Pokud Vás některé téma opravdu zajímá, ale nemůžete se zůčastnit celé letní školy, napište nám.

Další informace k tématu: Resilience

 

Akce probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Děkujeme za sdílení události na FB