Domů » Ekologická vesnice

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Podívejte se do unikátní obce, kde zjistíte, jak žít moderně a přitom v souladu s přírodou.

Obec Hostětín je proslavená svými ekologickými projekty. Odpadní vodu z obce čistí rostliny v kořenové čistírně, domy jsou centrálně vytápěny biomasou (dřevní štěpkou) z obecní výtopny, obec využívá i energii slunce pro ohřev teplé vody a výrobu elektřiny. Stojí zde pasivní dům Centra Veronica, který je ukázkou ekologického stavění a propojuje nejmodernější technologie s přírodními postupy. Můžete ho navštívit a podívat se na hliněné omítky, slaměnou izolaci, zelenou střechu či další technologie, které mu umožní mít až 10x nižší spotřebu energie než jiné domy. Centrum funguje jako vzdělávací středisko a penzion, můžete si zde koupit tradiční řemeslné výrobky se značkou Tradice Bílých Karpat a především i vyhlášený hostětínský biomošt z místní moštárny.

S jednotlivými ekologickými stavbami a technologiemi se seznámíte na panelech naučné stezky a můžete si objednat i lektorovanou exkurzi. Stezka začíná na návsi. Zde si na informačním panelu můžete přečíst o Hostětíně, jeho významu pro udržitelný rozvoj a získat přehled o tom, jaké projekty jsou v obci realizovány. Infopanel je doplněn o přehlednou mapu, kde je znázorněno umístění jednotlivých ekologických staveb.Trasa je dlouhá cca 1,5 km a je vhodná pro pěší i pro cyklisty. K prohlídce můžete využít kromě informačních panelů i brožuru Průvodce Hostětínemkterou si můžete koupit nebo vypůjčit v Centru Veronica, na obecním úřadě nebo v obchodě.

Lákají vás další sochy v krajině?

U kořenové čistírny jste viděli sochy Vodníka a Adama s Evou. Chcete-li v Hostětíně strávit více času, doporučujeme ještě prohlídku dalších Soch v krajině. "Jižní" stezka, označená písmenem "J" v kolečku začíná u obecního úřadu. Vede cestou vpravo, kolem sochy Skřítků ke Kočičímu hradu, Strážci, Jahodě (event. Krávě nebo Pramenu) zase zpět do obce. Trasa je dlouhá cca 3 km. Můžete se vydat i na stezku Naokolo Hostětína, která začíná také u obecního úřadu, ale tentokrát vlevo u sochy Zvoničky. Místní "průvodce" vám na ní bude vyprávět, jak se zde dřív žilo, pracovalo, veselilo, kam chodili muži za prací, jak si hrály děti a dozvíte se i to, co je kačení mydlo nebo nohál. Stezka je vyzdobena krásnými sochami výtvarníka Rosti Pospíšila a přinese vám určitě krásné zážitky.

Nezapomeňte na přírodní zahradu

Navštívíte-li nás s dětmi, určitě nevynechejte přírodní zahradu za Centrem Veronica, kde mohou děti obdivovat hmyzí domečky, vyzkoušet si, jak se žije krtkovi v díře, jaké jsou zvuky dřeva z dřevěného xylofonu. Uvidí, jak bydlí hadi a netopýři, mohou ochutnat ovoce ze starých místních odrůd stromů nebo si projít vrbovým bludištěm a pohrát si ve vrbovém iglů. Nezapomenutelné chvíle stráví také v našem potůčku při stavění hrází či zkoumání života pod kameny.

Přírodní zahrada je samozřejmě otevřená nejen dětem. Dospělí zde získají řadu poznatků na panelech naučné stezky. Pokud vás přírodní zahradničení láká, navštivte i obchůdek v Centru Veronica, můžete si zde zakoupit tématickou literaturu. Připravujeme i vzdělávací kurzy - zaregistrujte si odběr newsletteru, ať vám žádná pozvánka na akci neuteče.

Jeden den v Hostětíně nestačí

Přijeďte k nám na delší dobu. Rádi vás ubytujeme v našem ekopenzionu a nabídneme úžasnou domácí kuchyni s využitím biopotravin. S našimi Výlety s příběhem poznáte krajinu Bílých Karpat, včetně magických Moravských Kopanic, kde donedávna žily žítkovské bohyně, známé z knihy Kateřiny Tučkové. Provedeme vás místními zajímavostmi z přírody, historie i tradičních řemesel. 

Je kam jít...