Domů

Jste doma a chcete tvořit? Naučíme vás suché plstění neboli malování vlnou.

Zpracování ovčího rouna metodou suchého plstění je do jisté míry takové malování vlnou. Široká barevná škála a možnost míchání barevných odstínů nám zajistí možnosti velmi podobnou malování barvami.

Jak si vlnu připravit?

  • Ideální je využít vlnu od místního chovatele nebo z malochovu. Výkup vlny je v dnešní době na ústupu, a tak vám často drobní chovatelé rádi surovou (nepranou) vlnu věnují.
  • Postup praní a česání vlny v domácích podmínkách je snadný a nenáročný na pomůcky. Postačí vhodný ekologický odmašťovací prostředek. Vodu z lázně, ve které vlnu máčíte, můžete dále využít k přihnojení a zavlažování záhonu. Vodu je vhodné lít ke kořenům, nikoli na listy! Při změně jednotlivých pracích lázní je důležité dodržet pravidlo minimálního rozdílu teplot lázní. V případě, že vlna utrpí teplotní šok, zaplstí se a je dále nevyužitelná pro náš účel (to proto, že bude velmi obtížné jednotlivá vlákna od sebe oddělit.)
  • Co se barvení vlny týká, je možné se vydat přírodní cestou a využít rostlin v našem okolí, či surovin z naší kuchyně. Vlnu v domácích podmínkách barvíme většinou pomocí Slunečních konzerv (kdy využíváme k zahřívání barvící lázně sluneční energii), nebo volíme způsob barvení v horké lázni zahřívané minimálně na ohni či na sporáku. Postup najdete v detailním pdf.
  • Takto vypranou, nabarvenou a vysušenou vlnu je ještě nutné přečesat. Nástroj k česání vlny se nazývá krample, ale pro začátek postačí i kartáč na vyčesávání psů.
  • Celý detailní postup, včetně navazujících aktivit, jsme pro vás připravili ke stažení.

 

  • Kdo má obavy, že je tento postup nad jeho síly, může si vlnu koupit na internetu :-)

 

Jak na suché plstění?

Vlnu jsme tedy ekologickou cestou přivedli až do fáze, kde z ní můžeme začít vyrábět, a to metodou zvanou SUCHÉ PLSTĚNÍ. Tato metoda se využívá k výrobě různých hraček, dárkových předmětů, šperků a spousty jedinečných originálních děl s přidanou hodnotou ruční práce a minimálního ekologického zatížení.

Metodu suchého plstění vlny zvládají již děti v mateřských školách, ale na našich workshopech a výukových programech oslovuje všechny věkové skupiny účastníků. Pokud i vy máte chuť zpříjemnit sobě, nebo dětem chvíle strávené doma, podrobný postup a fotonávod si stáhněte z odkazů.

Přejeme vám příjemné tvoření! Kdybyste měli dotazy, Bára vám je ráda zodpoví na mailu: barbora.cepkova@veronica.cz