Domů » Ekologická vesnice

Ukázková přírodní zahrada a sad

Relax i vzdělávání v ukázkové přírodní zahradě a ovocném sadu - to můžete zažít jen u nás. Na pozemku za Centrem Veronica jsme „zdědili“ dvě desítky starých stromů a dosadili přes padesát mladých stromků, postupně jej obnovujeme, dosazujeme a udržujeme. Také zahradu budujeme v přírodním stylu, s využíváním prvků jako jsou vyvýšené záhony, bylinné záhony, sluneční past, jezírko aj.

Postupně jsme vytvořili ukázkový sad a zahradu, které pomocí naučné stezky a hravých aktivit zapojují veřejnost do procesu přírodního zahradničení, záchrany starých odrůd ovoce a obnovy extenzivních ekologických sadů v krajině. V zahradě je řada prvků pro podporu biodiverzity – hadník, ještěrkovník, budky pro hnízdění ptáků, čmelákovník, ježkovník, hmyzí domečky, broukoviště, domky pro škvory, budka pro netopýra. V zadní části sadu jsme začali chovat včely. Zahrada, která obklopuje naše Centrum, byla v roce 2013 certifikována jako "Ukázková přírodní zahrada". 

Sadem a zahradou vede naučná stezka, která seznamuje návštěvníky s principy přírodních zahrad. Pro děti máme připraveno vrbové bludiště, vrbovou jurtu s tunely, potok ke stavbě vodních hrází a vodních mlýnků, bylinkovou spirálu s jezírkem, poskytující vhodné podmínky pro růst rozličných druhů bylin i živočichů, fazolové tee-pee, krtčí noru, budkovník, dřevěné pexeso, vodní prvek, .... S dětmi můžete při procházce sadem využít naše pracovní listy "Průvodce sadem" - sadu 6 otázek, hádanek a kvízů. Stáhněte si ho v pravé liště.

Ukázkový sad a zahradu v prostředí vzdělávacího střediska Centrum Veronica Hostětín navštíví přes 6000 lidí ročně, nejen z regionu Bílých Karpat, ale i celé České republiky.

Kontakt a vstupné:

Kontaktní osoba – zodpovědný správce zahrady: Marie Křiváková. Průvodce zahradou: Marie Křiváková, marie.krivakova@veronica.cz
Návštěvní doba: zahrada je otevřená celoročně a volně přístupná
Do zahrady je vstupné dobrovolné a dává se do kasičky buď v hale Centra Veronica nebo při vstupu do zahrady. Budeme rádi za váš příspěvek, navrhujeme 50 Kč za dospělého a 10 Kč za děti. Využijeme jej na další budování této zahrady. Velmi vám děkujeme.

 

 

 

Kupte si publikaci k tématu

Biodiverzita v sadu

Průvodce ukázkovou přírodní zahradou a ovocným sadem 40 Kč
Koupit či stáhnout »

Stáhněte si

Kraj ovoce

představení moštárny, ovocnářství v Bílých Karpatech, starých a krajových odrůd a dalších způsobů zpracování ovoce. 2006 Stáhnout »

Co přinesly projekty v Hostětíně?

Odborná analýza přínosů projektů z hlediska ekologického, ekonomického a sociálního. 78 stran. Zcela přepracovaná podoba starších vydání z roku 2008 a 2010. 2013 Stáhnout »

Sborník Ovocné dřeviny v krajině

Sborník přednášek a prací se věnuje se tématům starých a krajových odrůd ovocných dřevin, extenzivní výsadbě, procesům opylování, růstu, množení, chorobám a škůdcům, technikám řezu ad. 2008 Stáhnout »

PŘÍRODNÍ ZAHRADY PRO BÍLÉ KARPATY

Leták. Jaká je zahrada, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou? Stáhnout »

Jak na přírodní zahradu

Vybrané tipy pro vaši zahradu: způsoby obhospodařování, rostliny a živočichové, možnosti zvýšení rozmanitosti zahrady a další 2015 Stáhnout »

Přírodní zahrady

Leták představující přírodní zahrady s uvedenám kritérií pro získání plakety "Přírodní zahrada" 2015 Stáhnout »