Domů

Zlínská CO2 liga 2014/2015

Hledáte-li aktuální ročník CO2 ligy (2015/2016), pokračujte prosím na web co2liga.cz

 

5. ročník soutěže s tematikou ochrany klimatu pro 2. stupeň základních a střední školy Zlínského kraje.

Soutěž zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice.

Poutavou a neotřelou formou, prostřednictvím soutěžních úkolů a díky „učení prožitkem“ si soutěžící vyzkouší a dozví se, že naši krajinu i společnost čekají vlivem měnícího se klimatu změny, jaké asi budou a jak se na ně mohou připravit. Na vlastní kůži prožijí, jaké by to bylo, kdyby v jejich obci chyběla voda tak, jako je tomu dnes třeba v Barceloně. Zjistí, že lze vyjít i menším množstvím energie při bydlení než jsme zvyklí a jak čelit vlnám veder takovým, jaké byly v Evropě v roce 2003. Vyzkouší si, zda se obejdeme bez potravin přivezených z druhého konce světa či že lze vyměnit čtyři kola auta za své dvě nohy. Budou zkoumat ve škole i doma.

Budou zkoušet a zkoumat, měřit a počítat, dotazovat se spolužáků, rodičů a okolí, informovat a sdílet, vymýšlet a tvořit. Své získané zkušenosti, měření, výsledky ankety či osobní prožitky zpracují, vyhodnotí a představí nejen spolužákům a kamarádům, ale osloví i ostatní osoby v rámci školy a rodiny.

Prostřednictvím prvků projektového vyučování zpracují žáci a studenti aktuální téma, budou se věnovat průřezovým tématům environmentální výchova a mediální výchova, to vše s co největší návazností na praxi a každodenní život. Velký důraz je kladen na rozvoj klíčových kompetencí žáků.

Soutěž probíhá od listopadu 2014 do května 2015 a má čtyři kola s tématicky různým zadáním (voda, energie a bydlení, jídlo, doprava).

Celý text vyhlášení soutěže a přihlášku si stáhněte z pravého boxu.

 

Soutěž probíhá pod záštitou radního pro oblast školství, mládeže a sportu PaedDr. Petra Navrátila.

 Podpořeno grantem z Islandu, Lichenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

Kontaktní osoba

Mgr. Hana Machů

Vítězové ročníku 2014/2015

Po roce plnění náročných soutěžních úkolů je soutěž CO2 liga u konce. 15. června 2015 jsme při závěrečné konferenci vyhlásili vítěze pátého ročníku soutěže.

V kategorii základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií se umístili:

  • 1. místo - ZŠ Luhačovice
  • 2. místo - Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm
  • 3. místo - Gymnázium Jana Pivečky Slavičín

V kategorii středních škol se umístili:

  • 1. místo - Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm
  • 2. místo - Střední průmyslová škola stavební, Valašské Meziříčí
  • 3. místo - SOŠ Josefa Sousedíka, Vsetín

Gratulujeme.