Titulní stránka » Nabídka programu

Bludiště v přírodě - otevírání nové turistické atrakce :-)

Tato akce již proběhla.

Termín: 28. 4. 2019 od 10.00 do 16.00
Místo konání: Hostětín

Pojďte s námi bloudit zahradou, loukou, mokřadem i lesem. Hledat a objevovat souvislosti v přírodě. Učit se v ní číst a chápat ji, obnovit svůj přirozený smysl objevovat a orientovat se v terénu.

Zkusíte si sundat boty, vlézt do potoka a zjišťovat kvalitu vody. Půjdete po stopách dešťové kapky anebo raka v divočině. Zjistíte, odkud se objevuje pitná voda ve vašem kohoutku nebo kolik vody a peněz můžete ušetřit, když budete využívat namísto pitné vody dešťovou a co všechno na to potřebujete. Budete bádat, odhadovat, tipovat, zjišťovat, hledat...

 

Slavnostně otevíráme naše nové BLUDIŠTĚ V PŘÍRODĚ. Tematický terénní kvíz, při kterém se můžete i ztratit :-) 

 

 

Jak Bludiště vypadá a kde je?

Bludiště - to je osm panelů v krajině okolo Hostětína. Úvodní panel Bludiště najdete na moštárně u Centra Veronica. Další tři (tabule číslo 2, 3, 4) vás povedou lehkou cestou po zahradě ke kořenové čistírně, ale následující čtyři (tabule č. 5, 6, 7, 8) vás vyzvou do hlubšího lesa a divočejšího terénu. Nebojte, zvládnete to! Celou dobu budete mít k dispozici mapku stanovišť, abyste se v terénu neztratili :-) Mapku najdete na prvním stanovišti a můžete si ji i stáhnout zde.

Co bude vaším úkolem?

Projít všech osm stanovišť a vyluštit tajenku. Na každém stanovišti vás čeká infotabule (formát A3) s velmi zajímavým textem, spousta úkolů - ale hlavně otázka (na malé tabulce). Na tu jsou dvě možné odpovědi - které jsou na tabulkách schovaných v terénu a musíte je najít (k tomu použijete mapku). Zvolíte-li si správnou odpověď, zjistíte hned písmenko do tajenky. V případě, že bude vaše odpověď špatná, musíte se vrátit a najít tu správnou.

Více informací o Bludišti najdete na: https://hostetin.veronica.cz/bludiste-v-prirode

 

Co vás čeká při slavnostním otevírání?

  • Můžete přijít kdykoliv v době 10 - 16 hodin. Potkáme se před Centrem Veronica Hostětín (případně uvnitř Centra). První zastavení se nachází právě zde. Ve 13 hodin bude slavnostní přípitek moštem a slavnostní řeč autorky.
  • Na cestu vás pozve autorka Bludiště, RNDr. Lenka Supová. Vysvětlí vám princip stezky, rozdá mapky. 
  • A můžete vyrazit do terénu - sami nebo po skupinkách (skupinku můžete vytvořit i s ostatními lidmi, kteří zrovna přijdou na akci. Budete to mít o to zábavnější :-)
  • Kdy bude konec - záleží na vás. Někdo projde bludištěm rychle, tj. za cca 2 hodiny, někdo bude potřebovat dobu delší. Délka celé trasy je cca 5 km. Ale nemusíte projít celou trasu - a naopak můžete projít i delší trasu. 
  • Akce je vhodná pro každého - dospělé, dospívající i pro rodiny s dětmi. Pro každého, koho baví pátrat v terénu a chce přistoupit na hru. Pokud byste přišli s kočárkem, zvládnete pouze zahradní lehčí část (1 km).

 

Bezplatná poradna pro využívání dešťové vody!  

Od 10 do 13 hodin zde bude přítomný pan Karel Plotěný, odborník na technologie využívající dešťovou vodu. Využijte naší bezplatné poradny. Doporučujeme vám se zaregistrovat, abychom viděli předběžný zájem.

Pro děti jsme v té době připravili hravé tvoření na téma "KDYŽ PRŠÍ" (10-12h.): V průběhu poradny  bude možnost samostatného malování, sestavování básniček, písniček... K dispozici budou papíry a pastelky, v případě hezkého počasí i křídy a prostor před Centrem. Můžete se těšit na krásné odměny.
Slavnostní otevření Bludiště v 13h. bude zahájeno vyhlášením nejzdařilejších prací z hravého tvoření.
 

Co je vhodné si vzít s sebou? A co pro děti?

Běžný oděv a obuv do přírody, svačinku a pití. Bude-li po dešti, tak i dobré boty, terén může být blátivý. Bude-li teplo a slunečno a přijedete-li s dětmi, je vhodné přibalit holínky a věci na převlečení. V naší přírodní zahradě je totiž potůček - a ten je oblíbeným místem pro dětské hrátky. Návštěva Bludiště tak pro vaše děti bude nezapomenutelným zážitkem :-)

 

Chcete další informace? 

Neváhejte a zeptejte se :-) hana.machu@veronica.cz, telefon 739 569 264

 

Vytvoření Bludiště bylo podpořeno Zlínským krajem.

Kontaktní osoba

Mgr. Hana Machů
Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!