Home

benefiční Vegetariánská zabijačka, 19.1.2019

Home

I vegetariáni si mohou u nás pochutnat na zabijačkových pochoutkách

Vegetariáni a vegani – zpozorněte. 19. ledna budete moct u nás konečně ochutnat pochoutky, které vám byly dosud zapovězeny a byly výsadou milovníků masa – zabijačkové dobroty. Tatarák, prejt, škvarková pomazánka… v bezmasém podání. Chystáme pro vás vegetariánskou zabijačku. Kromě netradičního obědového menu tady budeme mít i cimbálovou muziku.

Oběd podávaný ve 13 hodin zahrnuje sedm pečlivě sestavených chodů. Začíná se klasicky, jako na zabijačce – přípitkem domácí slivovicí či višňovkou. Potom již následují předkrmy – (ne)škvarková pomazánka s domácím kváskovým chlebem a vyladěný pohankový tatarák s topinkou. Polévka je falešná zabijačková – ale poctivá. Jako hlavní chod si budete moct vychutnat labužnický prejt z fazolek adzuki jako závitek v zelném listu, jemné bramborovo-dýňové pyré, karamelizovanou pečenou červenou řepu. Chuťový zážitek doplní dezert - voňavé jablíčko v těstíčku, se skořicí a jogurtovým přelivem a fairtradová káva či bio jablečný mošt. 

Až strávníkům jídlo tzv. „slehne“, začíná druhá část programu – cimbálová muzika Koménka. Bude hrát k poslechu, ke zpěvu a možná i k tanci až do 17. hodiny.

Akce je benefiční. Takže vás bude moct těšit, že svojí účastí přispějete i na dobrou věc. Výtěžek bude věnován na budování nového zázemí pro ekologickou výuku dětí a handicapovaných v přírodní zahradě u nás v Hostětíně. Drobný benefiční finanční příspěvek je (spolu s cimbálovkou a obědem) zahnut již v ceně vstupného, která činí 650 Kč na osobu, ale budete-li chtít, můžete jej i navýšit.

Z původní recese se vyvinula akce, která má docela hluboký smysl. Jednak propagujeme vegetariánství jako zdravý životní styl a jako směr, kterým bychom se měli ubírat, pokud chceme reagovat na změnu klimatu. Nadměrný chov dobytka k ní totiž velmi přispívá. A za druhé se jedná o akci, která bude mít konkrétní výstup – nejen zábavu a potěšení účastníků, ale také umožní vybudovat nový prostor v přírodní zahradě, kde se mohou děti i dospělí učit i relaxovat.“  

Netřeba asi dodávat, že očekáváme velký zájem, takže je nutno si co nejdříve rezervovat stůl, na mailu katerina.svachova@veronica.cz. Podrobné informace o akci najdete na www.hostetin.veronica.cz/vegetarianska-zabijacka

 

Home

Bylinkový workshop I., prosinec 2018

Titulní stránka » Nabídka programu

Dovolená v kraji Žítkovských bohyní (pobyt se společným programem)

Termín: 28. 8. 2019 od 16.00 do 1. 9. 2019 09.00

Místo konání: Hostětín

Pobyt je koncipován jako kombinace individuálních výletů po doporučených trasách, doplněný o každodenní společný program, setkávání a zážitky. Konkrétní program bude časově upraven do jednotlivých dní dle počasí. 

Můžete se těšit na:

 • Výlet do Moravských Kopanic - do Žítkové, kde působily proslulé bohyně. Vycházka v doprovodu místní obyvatelky s výkladem o místní krajině a přírodě, každodenním životě na Moravských Kopanicích v historii i současnosti, legendách a literatuře i vyprávění o působení věhlasných Žítkovských bohyní.
 • Návštěva rodinné ovčí farmy na Žítkové s ochutnávkou domácího ovčího sýra
 • Bylinkový workshop - prohlídka ukázkové přírodní zahrady, poznávání bylinek, využití plevelů v kuchyni
 • Řemeslný workshop - tvoření z ovčí vlny      
 • Vycházka na hady Bílých Karpat se zoologem Mojmírem Vlašínem
 • Exkurze po hostětínských ekologických projektech (celá vesnice funguje s využitím ekologické infrastruktury – výtopna na biomasu, kořenová čistírna odpadních vod, šetrné veřejné osvětlení, bio-moštárna, řada solárních kolektorů a fotovoltaické elektrárny, pasivní dům).
 • V rámci individuálních (či po domluvě skupinových) výletů se můžete vydat poznávat unikátní přírodní a kulturní dědictví zdejšího regionu. Čekají na vás bohaté orchidejové louky, odkud se vozilo seno až na dvůr císaře pána, bělokarpatský prales Ščúrnica u Valašských Klobouk, rozhledna Královec s výhledem na české i slovenské kopce, zřícenina hradu Brumov, zámek Nový Světlov a muzeum v Bojkovicích, muzeum zvěrokleštičů v Komni, dřevěné sochy v Pivečkově lesoparku ve Slavičíně a v okolí Hostětína, naučná stezka Naokolo Hostětína.  Milovníci lázeňských měst si jistě nenechají ujít výlet do Luhačovic a ochutnávku minerálních pramentů. K výletům vám do batohu kromě podrobného itineráře přibalíme i příběhy vztahující se k daným místům. 

Stravování:

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. V ceně je 4x polopenze a 1x oběd. Snídaně formou švédského stolu. Obědy a večeře s výběrem mezi masovou nebo vegetariánskou variantou.  Po domluvě je možno přiobjednat i další obědy, nebo svačinový balíček na výlet.

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je i vybavená kuchyňka. Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. 

Centrum Veronica je postavenou v enegeticky pasivním standardu a je držitelem licence Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Pro svůj provoz využívá obnovitelné zdroje energie a dešťovou vodu. V interiéru je použita řada přírodních materiálů (slaměná izolace, hliněné omítky, přírodní linoleum, nepálené cihly, apod.) 

Na uvítanou Vás v pokoji bude čekat láhev pravého hostětínského moštu, vyrobeného z jablek, která vyrostla na okolních kopcích Bílých Karpat. 

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86, Zlínský kraj ( Jak se k nám dostanete? )

Cena zahrnuje:

 • 4x ubytování s polopenzí, 1x oběd
 • ochutnávku kompletní nabídky bio-moštů a sirupů z hostětínské moštárny
 • exkurzi po všech ekologických projektech v Hostětíně
 • lektorné během: bylinkového workshopu, společného výletu na Moravské Kopanice do Žítkové, během zoologické vycházky a řemeslného workshopu
 • materiál na tvoření během workshopů
 • mapu Hostětína a okolí
 • nabídkový balíček výletů s příběhy      

Cena nezahrnuje:

Dopravu na místo pobytu a výlety. Volitelné vstupné do domku žítkovské bohyně (100 Kč).

Cena:

Dospělý 4300 Kč, dítě do 10 let 2700 Kč, dítě do 10 let na přistýlce (po obsazení všech lůžek v pokoji): 2160 Kč

Děti do 3 let bez nároku na lůžko a stravu mají pobyt zdarma. Popř. příplatek 924 Kč za lůžko a 583 Kč za stravu, pokud rodiče tyto služby pro dítě nárokují.

Mimo to:

Je možné přijet na pobyt dříve nebo si jej prodloužit. Ceny ubytování a stravování jsou v tomto případě platné dle ceníku služeb Centra Veronica.

Registrace na akci:

Na pobyt se můžete přihlásit u našeho partnera cestovní kancelář Kudrna. Případné dotazy a podrobnosti Vám samozřejmě rádi zodpovíme i v Centru Veronica Hostětín.

Přihlašovat se můžete také na podzimní dovolenou v termínu 10. - 13.10.2019

Ještě váháte s přihlášením? Nahlédněte do fotogalerii z minulých let a inspirujte se:  

Letní dovolená s příběhem - Krajem žítkovských bohyní 

Jarní dovolená s příběhem krajem žítkovských bohyní 

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Titulní stránka » Nabídka programu

Nové podmínky DZES5 a práce s protierozní kalkulačkou

Tato akce již proběhla.

Termín: 28. 11. 2018 od 09.00 do 14.00
Místo konání: Hostětín

Termín: středa 28. listopadu 2018, od 9 do 14 hodin

Lektor:  ing. Martin Mistr, Ph.D., Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.

Témata semináře: Změny DZES5, Novela nařízení vlády č. 48/2017 Sb., NV 126/2018 Sb., Redesign a jeho parametry. Hodnocení erozní ohroženosti, metodika pro zařazení ploch. Půdoochranné technologie, dopady na zemědělskou výrobu. Protierozní kalkulačka - práce s interaktivní aplikací, praktická ukázka a individuální použití pro jednotlivé účastníky. Diskusní část.

Projekt probíhá v rámci Operace Podpora provádění operací v rámci komunitně vedeného místního rozvoje. Cílem této Operace je Podpora projektů konečných žadatelů naplňující cíle SCLLD příslušné MAS.

 

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Home

Agroenvironmentální opatření a změna klimatu v Bílých Karpatech

Popis projektu:

Dopady probíhající klimatické změny na zemědělství v České republice jsou již dnes závažné. Jak potvrzují studie i veřejná vystoupení předních vědců z Mendelovy univerzity, zejména profesora Trnky a profesora Žaluda, přišlo naše zemědělství o tolik potřebné stabilní klima i o předvídatelný chod počasí.

Změnu klimatu můžeme zmírnit, pokud se zaměříme na její příčiny, čili na snižování emisí skleníkových plynů vypouštěných zejména v důsledku spalování fosilních paliv. Před zemědělci však stojí v tuto chvíli zejména úkol připravit se na dopady klimatické změny: změnou agrotechnických postupů, zadržováním vody v krajině, výběrem plodin a technologickými opatřeními. Jedním z klíčových opatření v souvislostí s ochranou vody v krajině jsou protierozní způsoby hospodaření v souladu se Standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy.

Aby se tato žádoucí praxe co nejrychleji zavedla, je na místě předat zemědělcům aktuální poznatky z výzkumu dopadů klimatické změny a navrhovaných opatření pro snižování jejich závažnosti a rovněž pro prevenci půdní eroze. Zároveň také vysvětlit příčiny klimatické změny a seznámit zemědělce s projekcemi vývoje do blízké i vzdálenější budoucnosti a zvýšit tak motivaci pro implementaci navrhovaných opatření.

Jako první kroky na této cestě navrhuje předkládaný projekt realizaci série vzdělávacích, informačních seminářů pro zemědělce z regionu MAS Bojkovsko, jejichž součástí bude i praktické vyškolení k některým dovednostem. Projekt navrhuje realizaci 3 seminářů na témata: 1. Protierozní způsoby hospodaření (DZES5, aktualizovaná nařízení, vč. protierozní kalkulačky), 2. Narůstající extrémy počasí s důrazem na problematiku ovocnářství, 3. Sucho a portál Intersucho. 

Díky dlouhodobé spolupráci žadatele s celou řadou odborných institucí, budou semináře lektorovány špičkovými odborníky z akademické sféry a aplikovaného výzkumu

 

Na které semináře se můžete těšit?

Nové podmínky DZES5 a práce s protierozní kalkulačkou

Termín: středa 28. listopadu 2018, od 9 do 14 hodin

Lektor:  ing. Martin Mistr, Ph.D., Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.
Témata semináře: Změny DZES5, Novela nařízení vlády č. 48/2017 Sb., NV 126/2018 Sb., Redesign a jeho parametry. Hodnocení erozní ohroženosti, metodika pro zařazení ploch. Půdoochranné technologie, dopady na zemědělskou výrobu. Protierozní kalkulačka - práce s interaktivní aplikací, praktická ukázka a individuální použití pro jednotlivé účastníky. Diskusní část.

 

Seminář č.2: Narůstající extrémy počasí s důrazem na problematiku ovocnářství

Termín: 12.2. 2018

Lektor: Ing. RNDr. Jaroslav Rožnovský, CSc., akademický pracovník a externí učitel Mendelovy univerzity, pracovník Oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu, pobočka Brno. Ovocnář. 

Témata semináře: Co se děje s počasím - nárůst extrémů. Vliv negativních klimatických jevů na produkci ovoce. Časný nástup jara,  trendy výskytu pozdních jarních mrazíků, mrazové poškozování ovocných dřevin, protimrazová ochrana sadů před jarními radiačními mrazíky - příklady opatření. Dopady na zemědělskou výrobu. Diskuse, konzultace.

 

Seminář č. 3: Zemědělské sucho a portál Intersucho.cz

Termín: 12.3. 2018

Lektor:

 • Členka pracovního týmu projektu Intersucho.cz, Mgr. Monika Bláhová; Vědecko-výzkumná pracovnice, Ústav agrosystémů a bioklimatologie, Agronomická fakulta, Mendelova univerzita Brno
 • RNDr. Jan Hollan, Ph.D. , Ústav výzkumu globální změny AV ČR

Témata semináře: Globální změna klimatu, projekce vývoje klimatu u nás - důraz na projekce vývoje srážek, výpar, deficit vláhy. Problematika sucha. Zemědělské sucho a jeho dopady na zemědělskou výrobu. Monitoring sucha. Portál Intersucho.cz - co obsahuje, co poskytuje, jak s ním pracovat a jak jej využívat - praktické ukázky a cvičení. Možnosti spolupráce - významná role zpravodajů portálu. Diskuse.

 

Projekt probíhá v rámci Operace Podpora provádění operací v rámci komunitně vedeného místního rozvoje. Cílem této Operace je Podpora projektů konečných žadatelů naplňující cíle SCLLD příslušné MAS.

     

 

Titulní stránka » Nabídka programu

Jarní prázdninový pobyt pro rodiče s dětmi 2019, 3. turnus

Termín: 25. 2. 2019 od 12.00 do 1. 3. 2019 13.00

Místo konání: Hostětín

Zábavný, naučný a tvořivý program je určen primárně pro děti ve věku 6 - 12 let a jejich rodiče.

 • netradiční hry motivované poutavým příběhem
 • kulinářské, bylinkové a výtvarné tvoření
 • stará zapomenutá řemesla
 • ranní jóga pro rodiče s dětmi vedená zkušenými lektorkami
 • prozkoumávání přírody
 • výlety do okolí, na farmu a jiná zajímavá místa

Více informací:

https://hostetin.veronica.cz/jarni-prazdninove-pobyty-pro-rodice-s-detmi-2019

Registrace na akci »
Registrace na akci »

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Titulní stránka » Nabídka programu

Jarní prázdninový pobyt pro rodiče s dětmi 2019, 2. turnus

Termín: 18. 2. 2019 od 12.00 do 22. 2. 2019 13.00

Místo konání: Hostětín

Zábavný, naučný a tvořivý program je určen primárně pro děti ve věku 6 - 12 let a jejich rodiče.

 • netradiční hry motivované poutavým příběhem
 • kulinářské, bylinkové a výtvarné tvoření
 • stará zapomenutá řemesla
 • ranní jóga pro rodiče s dětmi vedená zkušenými lektorkami
 • prozkoumávání přírody
 • výlety do okolí, na farmu a jiná zajímavá místa

Více informací:

https://hostetin.veronica.cz/jarni-prazdninove-pobyty-pro-rodice-s-detmi-2019

Registrace na akci »
Registrace na akci »

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Titulní stránka » Nabídka programu

Jarní prázdninový pobyt pro rodiče s dětmi 2019, 1. turnus

Termín: 11. 2. 2019 od 12.00 do 15. 2. 2019 13.00

Místo konání: Hostětín

Zábavný, naučný a tvořivý program je určen primárně pro děti ve věku 6 - 12 let a jejich rodiče.

 • netradiční hry motivované poutavým příběhem
 • kulinářské, bylinkové a výtvarné tvoření
 • stará zapomenutá řemesla
 • ranní jóga pro rodiče s dětmi vedená zkušenými lektorkami
 • prozkoumávání přírody
 • výlety do okolí, na farmu a jiná zajímavá místa

Více informací:

https://hostetin.veronica.cz/jarni-prazdninove-pobyty-pro-rodice-s-detmi-2019

Registrace na akci »
Registrace na akci »

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Titulní stránka » Nabídka programu

Adventní tvoření

Tato akce již proběhla.

Termín: 29. 11. 2018 od 16.00 do 18.00
Místo konání: Hostětín

Kdy: Ve čtvrtek 29. 11. 2018 od 16:00 do 18:00

Kde: V centru Veronica v Hostětíně

Těšit se můžete na:

Výroba adventních věnců

Výroba ozdob z tradičních a netradičních materiálů

Voňavé pečení

Výroba dárkové krabičky či vánočního přání pro své blízké

Program je připraven pro dospělé i děti.

Možnost zakoupení dárkového zboží.

Vstupné: dobrovolný příspěvek na materiál

S sebou: svíčky a bodce na adventní věnec

Bližší informace poskytne:

Šárka Husková  sarka.huskova@veronica.cz

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Pages