Titulní stránka » Nabídka programu

Škola ochrany klimatu (nejen) pro pedagogy

Termín: 11. 11. 2019 od 10.00 do 13. 11. 2019 13.00

Místo konání: Hostětín

Tři dny nabité informacemi o klimatu. Příčiny, důsledky, uhlíková stopa, souvislosti, možnosti, co můžeme dělat... 

Lektorují naši přední odborníci na změnu klimatu. 

Představíme vám i nově vzniklou metodiku o tom, jak o klimatické změně můžeme učit na školách.

Akce je určena především pro ty, kdo SE chtějí o klimatu vzdělávat a chtějí vzdělávat anebo vzdělávají děti či dospělé (například pracovníci ekocenter, pedagogové aj.). Ale mohou se zapojit i další zájemci.

Informace budeme průběžně doplňovat, zatím si rezervujte termín.

 

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Home

Přírodu a tradice si u nás užívají i děti se zdravotním handicapem

Se zdravotně či sociálně znevýhodněnými pracujeme v Hostětíně už více než 5 let. V naší přírodní zahradě i v ekologickém penzionu si užívají nevidomí, lidé na vozíčku i méně pohybliví senioři.

Novinkou letošního roku jsou zážitkové a vzdělávací programy pro handicapované děti. Spolupracujeme při nich se spolkem Tradice Bílých Karpat.

 

Programy jsou zaměřené na poznávání přírody a všeho, co nám toto přírodní dědictví nabízí. Děti při nich poznávají praktické příklady ochrany přírody a dozvídají se konkrétní možnosti, jak oni sami mohou svým chováním k ochraně přírody přispívat. Tím se rozvíjí jejich environmentální senzitivita, vztah k přírodě, tradicím, řemeslům.

O prázdninách v Hostětíně proběhly dva turnusy táborů pro děti se spinální muskulární atrofií (SMA). Při programu táborů jsme se zaměřili na dědictví Bílých Karpat, které spočívá v poctivé práci tradičních řemeslníků, farmářů a zpracovatelů potravin. SMÁci poznali práci těchto osob a především vznik těch výrobků a potravin, které si běžně kupují v obchodě a nepřemýšlejí o tom, jak vznikají. K těm patří třeba sýr, chléb, tvaroh, med, jogurt. Zajímavé bylo tvořit výrobky z přírodních surovin, jako jsou svíčky ze včelího vosku, filcování z ovčí vlny anebo výroba domácí kosmetiky. Součástí programu byla třeba i návštěva Envicentra ve Vysokém poli anebo muzea v Bystřici pod Lopeníkem. Vydali jsme se i na výlet na Žítkovou, kde je známá ovčí farma, která vyrábí ovčí sýr.

Všech programů se účastnili i pečovatelé, kteří si uvědomili, že učit handicapované děti poznávat a chránit přírodu není vůbec složité.

V práci pro skupiny handicapovaných budeme i nadále pokračovat - a to i na úrovni poskytovatelů sociálních služeb. Budeme jednat se zainteresovanými institucemi a školit sociální pracovníky tak, aby se ekologická výchova rozšířila i k těmto cílovým skupinám.

Projekt je podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Projekt je podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Titulní stránka » Nabídka programu

Bylinková procházka s bylinkářkou ze Žítkové - OBSAZENO

Tato akce již proběhla.

Termín: 17. 8. 2019 od 09.00 do 16.00
Místo konání: Žítková

Tříhodinový program s bylinkářkou Katkou Černou ze Žítkové.

Katka Černá se bylinkám věnovala již před svým příchodem na Kopanice. Na žítkovských lukách je sbírá řadu let pro podporuzdraví  svého i celé rodiny. Ráda se s vámi podělí o bohaté zkušenosti a zasvětí vás do tajů bylinek. 
Zve vás nejen na louky, ale i k posezení pod lípou u svého domku. Ochutnáte bylinkové čaje a budete si povídat o tom, jak si díky bylinkám udržet či zlepšit své zdraví a pohodu. 

Akce je kombinací vaší individuální procházky a lektorované procházky. SAMI přijdete po naučné stezce na místo srazu, kde si vás Katka vyzvedne (cca 2 km) - určitě se podívejte do mapky, kde to je! Zhruba tři hodinky pak strávíte spolu - a zase vás dovede na jiné místo, odkud budete pokračovat sami zpátky do výchozího místa. 

 

Podrobnosti k trase a k organizaci výletu 

Tento výlet je organizován trochu netradičně. Průvodkyně s vámi nebude totiž celou dobu, ale bude vás čekat uprostřed luk. 

Otevřete si pdf s mapkou - a sledujte, jakou trasu jsme pro vás naplánovali:

 • Své auto si nechejte na parkovišti u obecního úřadu na Žítkové. Doporučujeme vám být tam v 9 hodin nejpozději.
 • Vydejte se sami po naučné stezce Moravské Kopanice (pozor - tato stezka zde nezačíná - takže se vydejte tím správným směrem - tj. po rovince a potom z kopce - viz. mapka, označeno žlutě). 
 • Sraz s lektorkou bude v 9:45 hodin na Odpočívadle u Hajtmanů, což jsou 2 km po naučné stezce. Cesta od parkoviště trvá 35 - 45 minut, tak si na ni nechejte dost času. Na Odpočívadle si můžete koupit domácí chléb - budete-li to chtít, tak si nechejte ještě další časovou rezervu a přijďte dříve. 
 • Společný program bude od 10 cca do 13 - 13:30 hodin. Trasa této bylinkové vycházky je v mapce označena červeně. Půjdete volně po loukách, se zastávkou v domku paní bylinkářky (který je kousek od Kapličky Panenky Marie Kopanické, viz. mapka).
 • Přes lokalitu Hudáky vás paní lektorka dovede k hlavní silnici, odkud budete zase pokračovat sami.
 • Můžete se sami vydat buď hned zpátky na Žítkovou k autu. Anebo si svůj výlet prodloužíte a navštívíte ovčí farmu Sýr od kapličky (možnost zakoupit si sýr nebo bryndzu) či domek poslední žítkovské bohyně Irmy. Muzeum poslední bohyně má prohlídky ve 13, 14:30 a 16 hodin a trvají 90 minut. Vstupné činí 100 Kč.

 

Přihlášky:

Na vycházku je NUTNÉ se předem přihlásit přes Registrační formulář. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity 15 účastníků - neváhejte, rychle se plní. Předchozí termín se naplnil během jednoho dne.

 

Organizační informace:

 • S sebou si nezapomeňte vzít svačinu, po cestě se nebude zastavovat na oběd. Možná se vám může hodit nějaký podsedáček na zem, pokud se vám nebude chtít na louce stát. Určitě si vezměte i poznámkový blok a tužku. Hodit se může foťák, pokud si budete chtít bylinky vyfotit. Déšť neplánujeme, ale raději si pláštěnku do baťůžku přihoďte :-) 
 • Trasa není vhodná pro kočárky. Můžete vzít děti, ale berte v úvahu, že vycházka bude hodně "povídací" a s hodně zastávkami, takže zvažte, zda to bude děti bavit - neměly by rušit výklad. 
 • Na akci je ZAKÁZÁNO BRÁT PSY.
 • Při hodně nepříznivém počasí (hlášený celodenní déšť) může být exkurze zrušena, dali bychom vám vědět skrz SMS.

 

Cena:

Dospělý 400 Kč | děti od 6 do 15 let 50 Kč | deti do 6 let zdarma

Po přihlášení vám zašleme mailem fakturukterou prosím předem uhraďte převodem na účet. Pokud byste ji hradili až těsně před akcí, vezměte si s sebou prosím doklad o zaplacení (může se stát, že platba na náš účet nedorazí včas) - děkujeme za pochopení.

Zaplacená záloha je nevratná - pokud byste ale nemohli přijet, tak za sebe určitě můžete poslat nějakého náhradníka. Vrací se v případě zrušení ze strany organizátora - kdyby byl hlášen celodenní déšť (viz. výše).

 

Těšíme se na setkání a věříme, že se vám bude tato akce líbit.

 

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Home

Podívejte se, co se nám v roce 2018 povedlo

 • Klimatická soutěž CO2 liga byla opět úspěšná. Zúčastnilo se jí na 60 škol z celé republiky a finální závěrečná konference byla v prostorách pražského Senátu velkolepá.
 • Pokračujeme v úzké spolupráci se skupinami handicapovaných občanů. Uspořádali jsme dva tábory pro děti s diagnózou spinální muskulární atrofie a svalové dystrofie a programy pro nevidomé a slabozraké.
 • Už po desáté jsme v České republice koordinovali Hodinu Země - celosvětový happening za ochranu klimatu.
 • Naše webové stránky měly za rok 794 tisíc zobrazení; z toho 272 tisíc tvořili návštěvníci zodpovězených dotazů ekologické poradny.
 • Naše dětská Stezka kapky vody dostala hlavní cenu za přínos k rozvoji EVVO ve Zlínském kraji v kategorii projekt EVVO.
 
Více informací naleznete v naší čerstvě vydané výroční zprávě na https://www.veronica.cz/soubory/vyrocky/vz_2018.pdf
 
Home

Stezka kapky vody - můžete si půjčit do vaší školy

Nechejte vaše děti/žáky objevit tajemství vodního cyklu. Jejich průvodkyní bude neposedná kapka vody - a díky ní objeví taje podzemí, řek, oceánů i mraků na obloze. A nejen to - prostřednictvím zábavných a originálních pokusů a úkolů prozkoumají i fyzikálně-chemické vlastnosti vody. Zjistí například, jak probíhá filtrace, vyzkouší si, jak z pramenů vzniká řeka, poznají, jak se může vodoměrka udržet na hladině, čm se liší mořská voda od sladké a na závěr se vypaří.

Devět panelů stezky je určeno pro děti, které již umí číst. Stezka může být samoobslužná, děti vše zvládnou i samy. 

„Putování kapky vody“ využije ji každá škola - při výuce a na projektových dnech. 

V roce 2018 tato stezka získala hlavní cenu od Lísky, z. s. za přínos k rozvoji EVVO ve Zlínském kraji v kategorii „Projekt/aktivita/program EVVO realizovaný na území Zlínského kraje“.

 

Panely stezky si od nás můžete:

 • vypůjčit hotové panely bez pomůcek (700 Kč vč. poštovného, panely lze zaslat poštou)
 • koupit jako pdf (300 Kč) a panely si vytisknout sami.

K tomu vám přidáme samozřejmě manuál k přípravě a instalaci, ve kterém popisujeme stezku, správná řešení úkolů a především potřebné pomůcky (viz. níže). 

Jak vypadají panely?

Rozměr panelů: 50x100 cm, jsou vytištěné jako banner (plátno s povrchovou úpravou), nahoře a dole mají lištu, můžete je pověsit za šňůrku. Stezka je určená do exteriérů, panely mohou i zmoknout.

 

 

Potřebné pomůcky:

Ke stezce budete potřebovat pomůcky, které lehce seženete, nemusíte nic složitě vyrábět. 

 • dalekohled
 • uzavíratelný sáček 
 • 4 kamínky
 • podložku
 • 5 litrový plastový barel
 • 4x velkou sklenici (5 litrů)
 • 5x menší sklenici
 • naběračku a kelímky
 • dřevěné tyčinky nebo tlustší pastelky (na namotávání papíru)
 • štětce, provázek, 
 • domácí jedlé lepidlo (recept je součástí manuálu)
 • kousky tvrdého papíru
 • včelí vosk
 • chůdy anebo kartonové nášlapné "kameny" (kartony vystříhnuté do tvaru kamenů)
 • PET láhev
 • kbelík s vodou a trychtýř
 • 3 misky
 • krabička kancelářských sponek
 • pruty a rybičky na magnet (úkol pro menší děti)
 • plastový tunel
 • čisté plastové obaly, převážně od sladkostí, sáčky apod.
 • 2 syrová vajíčka
 • černá podložka
 • rozprašovač na vodu
 • plech, tác
 • podélně rozříznutý stvol řapíkatého celeru

 

 V případě zájmu kontaktujte, prosím Jitku Datinskou: [email protected], telefon 572 630 670. Děkujeme.

Home

Letní škola klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti 2018

Na Letní škole se účastníci za 5 dní naučili, jak udělat energetickou revoluci ve své domácnosti, jak snížit svoji uhlíkovou stopu, jak na fotovoltaiku a ostrovní systém, jak udělat z jejich zahrady přírodní či permakulturní a jak ji udržovat. Pracovali na tom, jak se mohou stát soběstačnějšími a jakou strategii zvolit, jak využívat obnovitelné zdroje, jak postavit dům z odpadu (exkurze na zeměloď), jak začít se zemědělstvím a co to přinese (exkurze) anebo jak vařit bez sporáku.

To všechno v partě podobně smýšlejících lidí, v krásném prostředí Bílých Karpat. Nabídli jsme jim přednášky, diskuse, nové zážitky, sdílení zkušeností, exkurze, inspirace a informace pro posun v životě. Kvalitní a zkušení lektoři - to bylo samozřejmostí! Posuďte podle fotek, jak se nám dařilo...

Home

Děkujeme sdružení MIMSA za finanční dar 70 tisíc korun pro tábor handicapovaných dětí v Hostětíně

MIMSA je oficiální sdružení studentů, kteří na LF MU studují v anglickém studijním programu všeobecné lékařství. Tito studenti uspořádali akci na podporu handicapovaných dětí, konkrétně na získání finančního příspěvku pro děti postižené spinální svalovou atrofií (SMA). Pro spolek Smáci se jim podařilo získat více než 70.000 korun, za které mohou děti absolvovat svůj tábor v Hostětíně. 

Slavnostní předávání proběhlo v pátek 24. května v Brně.

Za příspěvek velmi děkujeme a velice si ho vážíme.

Titulní stránka » Nabídka programu

Víkendové výlety do Hostětína - za sochami, moštem a přírodní zahradou

Termín: 1. 6. 2019 od 10.00 do 8. 9. 2019 17.00

Místo konání: Hostětín

Od června 2019 máme otevřeno každý víkend od 10 do 17 hodin (v sobotu 10.8. pouze do 15 hodin.)

Přijeďte si na mošt, posedět v přírodní zahradě Centra Veronica, projít se po naučné stezce Naokolo Hostětína, najít poklad, prohlédnout si ekologické projekty a sochy v krajině , zkusit projít Bludištěm anebo přijďte prostě jen tak...

Rádi vám půjčíme (či prodáme s sebou) mapu okolí Hostětína s vyznačením naučných stezek.

Nabídneme vám pracovní listy, díky které vás zábavnou formou provedou Hostětínem anebo jeho okolím. K dispozici jsou tyto pracovní listy:

 • Přírodní zahrada (pracovní list k vyplnění, pro děti)
 • Mapa sadu starých místních odrůd ovoce (pro dospělé)
 • Švihácká hledačka - Švihácká hledačka představuje tradiční řemeslo, kterým byl zdejší kraj proslulý – a to miškářství neboli šviháctví. Místní muži odcházeli do světa miškovat (tedy kastrovat) dobytek – a zdejší ženy zde zůstávaly samy. Hledačka živou formou a ve verších popisuje, jak se jim žilo.
 • Živ-li´s s živly (Ekohledačka - poznávání ekologických projektů) 
  Představíme vám naše ekologické projekty, ovšem zcela jinak. Jako živly, které oživují obec. Voda, oheň, vzduch, země, pokud je člověk umí šikovně využít, mohou umožnit obci její rozvoj a dávají jí život. Hledačka poetickou formou a ve verších ukazuje na velmi těsné propojení ekologické infrastruktury v obci s přírodou a jejími dary.
  Trasa je vedená po zpevněných i polních cestách. 
 • Jabloně Sedm zastavení o původu jabloní, pěstování jabloní člověkem, různorodosti odrůd, využití jablek, jejich zpracování i symbolice. Pro děti jsou tu ke čtení či poslechu příběhy a pro čilé ruce, nožky a hlavy úkoly, k jejichž splnění si v Centru Veronica můžete vypůjčit batůžek s pomůckami.
  Trasa je vedená lesem a loukou, bude se hodit obuv do terénu.
 • Bludiště terénní kvíz, při kterém se můžete i ztratit :-) Začátek je na panelu na moštárně, kde si vezmete mapu trasy a najdete všechny potřebné pokyny.

Všechny pracovní listy si můžete stáhnout v sekci Co dělat v Hostětíně anebo vytištěné vyzvednout v Centru Veronica.

Můžete si také koupit mošt či jiné regionální výrobky v našem obchůdku.

Bohužel, o víkendech nezajišťujeme stravování ani není otevřený obchod s potravinami. Dovezte si zásoby s sebou a můžete si udělat piknik v zahradě :-)

 

Těšíme se na vás.

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Home

Máme otevřeno i o víkendech, těšíme se na vás

Od června 2019 máme otevřeno každý víkend od 10 do 17 hodin (kromě 29.6.)

Přijeďte si na mošt, posedět v přírodní zahradě Centra Veronica, projít se po naučné stezce Naokolo Hostětína, najít poklad, prohlédnout si ekologické projekty a sochy v krajině , zkusit projít Bludištěm anebo přijďte prostě jen tak...

Rádi vám půjčíme (či prodáme s sebou) mapu okolí Hostětína s vyznačením naučných stezek.

Nabídneme vám pracovní listy, díky které vás zábavnou formou provedou Hostětínem anebo jeho okolím. K dispozici jsou tyto pracovní listy:

 • Přírodní zahrada (pracovní list k vyplnění, pro děti)
 • Mapa sadu starých místních odrůd ovoce (pro dospělé)
 • Švihácká hledačka - Švihácká hledačka představuje tradiční řemeslo, kterým byl zdejší kraj proslulý – a to miškářství neboli šviháctví. Místní muži odcházeli do světa miškovat (tedy kastrovat) dobytek – a zdejší ženy zde zůstávaly samy. Hledačka živou formou a ve verších popisuje, jak se jim žilo.
 • Živ-li´s s živly (Ekohledačka - poznávání ekologických projektů) 
  Představíme vám naše ekologické projekty, ovšem zcela jinak. Jako živly, které oživují obec. Voda, oheň, vzduch, země, pokud je člověk umí šikovně využít, mohou umožnit obci její rozvoj a dávají jí život. Hledačka poetickou formou a ve verších ukazuje na velmi těsné propojení ekologické infrastruktury v obci s přírodou a jejími dary.
  Trasa je vedená po zpevněných i polních cestách. 
 • Jabloně Sedm zastavení o původu jabloní, pěstování jabloní člověkem, různorodosti odrůd, využití jablek, jejich zpracování i symbolice. Pro děti jsou tu ke čtení či poslechu příběhy a pro čilé ruce, nožky a hlavy úkoly, k jejichž splnění si v Centru Veronica můžete vypůjčit batůžek s pomůckami.
  Trasa je vedená lesem a loukou, bude se hodit obuv do terénu.
 • Bludiště - terénní kvíz, při kterém se můžete i ztratit :-) Začátek je na panelu na moštárně, kde si vezmete mapu trasy a najdete všechny potřebné pokyny.

Všechny pracovní listy si můžete stáhnout v sekci Co dělat v Hostětíně anebo vytištěné vyzvednout v Centru Veronica.

Můžete si také koupit mošt či jiné regionální výrobky v našem obchůdku.

Bohužel, o víkendech nezajišťujeme stravování ani není otevřený obchod s potravinami. Dovezte si zásoby s sebou a můžete si udělat piknik v zahradě :-)

 

Těšíme se na vás.

 

Home

Zahradní slavnost 2018

Velká oslava přírodního zahradničení spojená s exkurzí, hrami pro děti a zajímavým programem. Přijďte zažít příjemné odpoledne v naší přírodní zahradě, prohlédnout si interaktivní zážitkové prvky (nejen) pro děti, dozvědět se něco nového nebo jen tak posedět pod stromy a potěšit se s přáteli. Každý si zde najde to "své" - inspiraci, potěšení, ponaučení i zábavu. 

Na akci spolupracujeme se SONS - sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých.

Pages