Titulní stránka » Nabídka programu

Letní škola ochrany klimatu, soběstačnosti a udržitelnosti 2019

Tato akce již proběhla.

Termín: 23. 8. 2019 od 22.00 do 28. 8. 2019 13.00
Místo konání: Hostětín

Na Letní škole se za 5 dní naučíte:

  • co se vlastně děje s klimatem a proč studenti stávkují? Je to důležité? Ohrožuje nás to? Máme se o to zajímat a můžeme s tím něco udělat?
  • jak můžeme snížit svoji uhlíkovou stopu?
  • jak můžeme udělat energetickou revoluci ve své domácnosti? 
  • co  si můžeme permakulturně vypěstovat na zahradě a jak využít divočinu? 
  • jak se můžeme stát soběstačnějšími a jakou strategii zvolit?
  • jak využívat obnovitelné zdroje?
  • proč je sucho, co s ním, jak zadržet vodu na pozemku i v krajině a jak využívat dešťovku?
  • kolik stromů sázet, aby nám to pomohlo... a pomůže vůbec? Jaké budou lesy budoucnosti?
  • co jíst v přírodě a z přírody a jak vařit bez sporáku
....a mnoho dalšího. Budeme diskutovat o nových významných fenoménech skrytých za zkratkami a hesly FFF, XR, stav klimatické nouze, setkáte se se zajímavými osobnostmi, které vám rozhodně mají co říct.
 

To všechno v partě podobně smýšlejících lidí, v krásném prostředí Bílých Karpat. V místě, kde se slova stávají činem.

Nabízíme přednášky, diskuse, nové zážitky, sdílení zkušeností, exkurze, inspirace a informace pro posun v životě. Kvalitní a zkušení lektoři - to je samozřejmostí! Čeká vás také osobní setkání s představiteli hnutí Fridays for Future a Extinction Rebelion, Limity jsme my při večerních debatách.

Bude se vám líbit.

 ..............................................................................................................................................

 

Letní škola je pro vás ideální, pokud:

  • Vás zajímá současné dění na poli ochrany klimatu a chcete vědět, co se vlastně děje a co můžeme udělat.
  • Uvažujete o svém životě a chcete jej žít udržitelněji a soběstačněji
  • Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit
  • Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech
 
Přijeďte si do Hostětína na Letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení. 
Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, pasivní domy, permakulturní a přírodní zahradu, soběstačné hospodaření, veganství a mnoho dalšího. Součástí programu je i exkurze na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností. 


 

Rámcový program - bude průběžně upřesňován

  • Uhlíková stopa (Petr Ajs Kucka) - ukážeme vám, jak se počítá a zkusíte si spočítat tu vaši. Také se podělíme s tím jak dopadlo počítání uhlíkové stopy našeho centra. 
  • Praktické příklady, jak lze snižovat uhlíkovou stopu využíváním obnovitelných zdrojů - energie biomasy a slunce. Jak postavit dům tak, aby náklady na jeho vytápění byly o 90% nižší než u běžných domů. Jaké můžeme využít technologie a co nám mohou přinést. Toto zjistíte při exkurzi po hostětínských energetických projektech pasivní důmvýtopna na biomasufotovoltaické elektrárny, solární kolektory aj. Lektoruje Yvonna Gaillyová. 
  • Změna klimatu (Jan Hollan) - Nejnovější poznatky o globální změně. Jak to všechno souvisí s klimatickou změnou a jak se nás to osobně může dotknout. A co můžeme udělat pro to, abychom se připravili či abychom důsledkům předešli.
  • Voda - její úbytek, možnosti, jak ji zadržet na pozemku i v krajině, využívání dešťovky. Sucho. 
  • Permakultura, jedlá divočina aj. (Elsa Šebková)
  • Lesy - kolik CO2 stromy zachytí?  Jak moc pomůžeme, když budeme sázet stromy? V jaké podobě mají u nás lesy šanci na přežití při oteplení? (Petr Čermák)
  • Návštěvy příkladů dobré praxe a možná i dokonce pralesa
  • Příjemným zážitkem jednoho odpoledne bude vaření na ohni a se solárním vařičem - co příroda dá... 
  • Možná nás čeká i noční dobrodružství :)
  • Jak se můžete změnit vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii snižování uhlíkové stopy a směr k udržitelnosti.

Pro inspiraci se můžete podívat na fotogalerii z Letní školy 20162017 a 2018

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

  • Jan Hollan již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.  Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.  
  • Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
  • Petr Ajs Kucka z Centra Veronica Hostětín, který se podílel na výpočtu uhlíkové stopy Centra a zabývá se klimatickými projekty.
  • Karla Vincenecová, lektorka Centra Veronica, botanička, fanynka využívání přírodních principů v zahradničení.
  • Elsa Šebková –  se zkušenostmi s pěstováním polních plodin a zelenin, s jedlou divočinou, osivařením, fermentací (při hospodaření v ČR a Banátu), s ročními zkušenostmi s životem s mexickými Indiány kmene Huichol, nyní zaměstnankyně Greenpeace
  • Marta Kolářová - pracuje jako socioložka v Akademii věd ČR, věnuje se výzkumu sociálních hnutí a životního stylu ve vztahu ke klimatické změně a zaměřuje se na prolínání udržitelnosti, soběstačnosti a komunity. Ve volném čase se věnuje permakultuře a józe.
  • Petr Čermák - na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně se věnuje se mimo jiné dopadům klimatických změn na lesy a na hospodaření v nich a návrhům možných adaptačních opatření. Člen redakční rady časopisu Veronica.     

Informace k programu: hostetin@veronica.czPokud Vás některé téma opravdu zajímá, ale nemůžete se zůčastnit celé letní školy, napište nám.

 ..............................................................................................................................................

 

Zaujal vás program? Rádi vás přivítáme - přihlaste se přes Registrační formulář

 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity, nejpozději však do 10. srpna 2019 (po termínu se ještě můžete zeptat na volnou kapacitu nebo se přihlásit jako náhradníci, pravděpodobně se k nám dostanete.... ale raději s přihlašováním neváhejte).  
Po přihlášení vám pošleme zálohovou fakturu ve výši 1000 Kč. Teprve po jejím zaplacení máte své místo na kurzu jisté :-)
Zaplacená záloha je nevratná, lze na sebe ale poslat náhradníka.

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Pro přihlášené do 25. července: Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v energeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování je zahrnuta v ceně workshopu. 

Pro přihlášené později: Kapacita ubytování v Centru Veronica je již naplněna.  Měli bychom pro vás náhradní ubytování ve vlastních stanech na naší zahradě, s využíváním kompostovacího WC (přes noc), zahradního kohoutku - a jednou denně sprchy sdílené s jinými účastníky. Přes den je k dispozici WC i umývání v budově. Při velmi nepříznivém počasí by šlo domluvit i nouzové přespání pod naší střechou, ale mimo pokoje... Podrobnosti bychom vám sdělili.

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fairtradových produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, veganské obědy včetně polévky a veganské večeře. V ceně je zahrnuta plná penze a pitný režim. 

Cena:

  • Jste středoškolák/středoškolačka? Nabízíme vám možnost slevy 500 Kč na lektorném - ozvěte se, zaplatíte jenom 4490 Kč.
  • Pro ostatní: cena Letní školy je 4990 Kč a zahrnuje: ubytování (5 nocí) a celodenní stravování (5 x plná penze + 1 x oběd), dopravu na exkurze, organizační poplatek.
  • Máte zájem a možnost přispět na školné někomu z účastníků, který to potřebuje - a umožnit mu/jí účast na akci? Napište nám.

Další informace k tématu: Resilience

 

 

Kontaktní osoba

Mgr. Hana Machů

Zaujala vás tato akce?

Podělte se o ni s vašimi přáteli!

Děkujeme za sdílení události na FB