Titulní stránka » Nabídka programu

Letní škola soběstačnosti, udržitelnosti a klimatu 2019

Termín: 23. 8. 2019 od 18.00 do 28. 8. 2019 13.00

Místo konání: Hostětín

Na Letní škole se za 5 dní naučíte:

 • jak udělat energetickou revoluci ve vaší domácnosti
 • jak snížit vaši uhlíkovou stopu
 • jak na fotovoltaiku či ostrovní systém
 • co permakulturně vypěstovat na zahradě a jak využít divočinu
 • jak se můžete stát soběstačnějšími a jakou strategii zvolit
 • jak využívat obnovitelné zdroje
 • jak vařit bez sporáku
....a mnoho dalšího. Podíváte se na zajímavá místa, kde se slova stávají činem.
 

To všechno v partě podobně smýšlejících lidí, v krásném prostředí Bílých Karpat.

Nabízíme přednášky, diskuse, nové zážitky, sdílení zkušeností, exkurze, inspirace a informace pro posun v životě. Kvalitní a zkušení lektoři - to je samozřejmostí!

Bude se vám líbit.

 ..............................................................................................................................................

 

Letní škola je pro vás ideální, pokud:

 • Uvažujete o svém životě a chcete jej žít udržitelněji a soběstačněji
 • Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit
 • Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech
 
Přijeďte si do Hostětína na Letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení. 
Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, pasivní domy, permakulturní a přírodní zahradu, soběstačné hospodaření, veganství a mnoho dalšího. Součástí programu je i několik exkurzí na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností.


 

Rámcový program - bude průběžně upřesňován

 • Uhlíková stopa (Petr Ajs Kucka) - ukážeme vám, jak se počítá a zkusíte si spočítat tu vaši. Také se podělíme s tím jak dopadlo počítání uhlíkové stopy našeho centra. 
 • Praktické příklady, jak lze snižovat uhlíkovou stopu využíváním obnovitelných zdrojů - energie biomasy a slunce. Jak postavit dům tak, aby náklady na jeho vytápění byly o 90% nižší než u běžných domů. Jaké můžeme využít technologie a co nám mohou přinést. Toto zjistíte při exkurzi po hostětínských energetických projektech pasivní důmvýtopna na biomasufotovoltaické elektrárny, solární kolektory aj. Lektoruje Yvonna Gaillyová. 
 • Fotovoltaika - jak rychle vyrobí fotovoltaický panel elektřinu potřebnou k jeho výrobě a recyklaci? jde vlastně vůbec panel recyklovat? Na tyto a podobné otázky najdeme odpovědi. 
 • Změna klimatu (Jan Hollan) - Nejnovější poznatky o globální změně. Jak to všechno souvisí s klimatickou změnou a jak se nás to osobně může dotknout. A co můžeme udělat pro to, abychom se připravili či abychom důsledkům předešli.
 • Voda - její úbytek, možnosti, jak ji zadržet na pozemku i v krajině 
 • Permakultura, jedlá divočina aj. (Elsa Šebková)
 • Návštěvy příkladů dobré praxe a možná i dokonce pralesa
 • Příjemným zážitkem jednoho odpoledne bude vaření na ohni a se solárním vařičem - co příroda dá... 
 • Možná nás čeká i noční dobrodružství :)
 • Jak se můžete stát soběstačnými i vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii soběstačnosti a snižování uhlíkové stopy.

Pro inspiraci se můžete podívat na fotogalerii z Letní školy 2016 a 2017.

..............................................................................................................................................

Akci lektorují:

 • Jan Hollan již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu.  Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.  
 • Yvonna Gaillyová je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
 • Petr Ajs Kucka z Centra Veronica Hostětín, který se podílel na výpočtu uhlíkové stopy Centra a zabývá se klimatickými projekty.
 • Karla Vincenecová, lektorka Centra Veronica, botanička, fanynka využívání přírodních principů v zahradničení.
 • Elsa Šebková –  se zkušenostmi s pěstováním polních plodin a zelenin, s jedlou divočinou, osivařením, fermentací (při hospodaření v ČR a Banátu), s ročními zkušenostmi s životem s mexickými Indiány kmene Huichol, nyní zaměstnankyně Greenpeace
 • a další odborníci (jejich jména upřesníme hned, jakmile s nimi dokončíme domlouvání)

Informace k programu: [email protected]Pokud Vás některé téma opravdu zajímá, ale nemůžete se zůčastnit celé letní školy, napište nám.

 ..............................................................................................................................................

 

Zaujal vás program? Rádi vás přivítáme - přihlaste se přes Registrační formulář

 

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity, nejpozději však do 10. srpna 2018 (po termínu se ještě můžete zeptat na volnou kapacitu nebo se přihlásit jako náhradníci). Ale do konce května nabízíme slevu :-)
Po přihlášení vám pošleme zálohovou fakturu ve výši 1000 Kč. Teprve po jejím zaplacení máte své místo na kurzu jisté :-)
Zaplacená záloha je nevratná, lze na sebe ale poslat náhradníka.

Na akci s sebou můžete vzít i svoji rodinu - vy se můžete účastnit programu - a vaše rodina si může užít dovolenou (nabídka platí jenom do naplnění kapacity volných pokojů).

 ..............................................................................................................................................

Místo konání:

Centrum Veronica, Hostětín 86 ( Jak se k nám dostanete? )

Ubytování:

Ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.  Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Centrum Veronica je postavenou v energeticky pasivním standardu a byla mu udělena licence k používání ekoznačky Ekologicky šetrná služba v kategorii turistické ubytovací služby. Cena ubytování je zahrnuta v ceně workshopu. 

Stravování: 

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Snídaně formou švédského stolu, veganské obědy včetně polévky a veganské večeře. V ceně workshopu je zahrnuta plná penze a pitný režim. 

Cena:

 • slevou za včasné přihlášení do konce května: 4590 Kč. Později 4990 Kč.
 • Cena zahrnuje: ubytování (5 nocí) a celodenní stravování (5 x plná penze + 1 x oběd), dopravu na exkurze, organizační poplatek.

Další informace k tématu: Resilience

 

 

Registrace na akci »