Hlavním cílem sub-projektu je využití moderních metod interpretace přírodního a kulturního dědictví Bílých Karpat pro vzdělávání pro udržitelný rozvoj určeného specificky pro handicapované a jinak znevýhodněné, pro seniory, pro rodiny s chronicky nemocnými. Sub-projekt efektivně propojuje vzdělávání, relaxaci, regeneraci, setkávání, prožitek, poznání, pobyt v přírodě a využití inspirace příklady dobré praxe.
Cíl 1: Analyzovat potřeby handicapovaných, chronicky nemocných a seniorů ve vztahu k možnostem pobytu v regionu Bílých Karpat a v Centru Veronica Hostětín. Specifikovat, pro které typy handicapů je zařízení vhodné.
Vznikne studie zahrnující analýzu potřeb cílových skupin, přehled možností regionu pokrýt tyto potřeby, SWOT analýzu, příklady dobré praxe.
Cíl 2: Přizpůsobit zázemí a areál Centra Veronica a nabídku programů blíže specifikovaným skupinám handicapovaných, seniorům a rodinám s chronicky nemocnými – stát se příkladem dobré praxe pro další subjekty regionu.
Přírodní zahrada Centra Veronica bude upravena na Zahradu smyslů - ze zahrady bude vytvořen unikátní prožitkový prvek, který bude přístupný i pro osoby se smyslovým postižením. Zahradu lze totiž vnímat všemi smysly.
Plánujeme vybudovat například:
Dobudujeme prvky do užitkové zahrady. Bude zpracován projekt na bezbariérovou kompostovací toaletu. V zahradě budě realizována atraktivní odpočinková zóna a venkovní sprcha se solárním ohřevem.
Cíl 3: Vytvořit za odborného vedení a konzultací s odborníky a pečovateli o cílové skupiny nabídku pro handicapované (děti i dospělé) formou interpretace přírodního dědictví s použitím interaktivních a inovativních prvků (questing, poznávání všemi smysly apod.)
Výstupem aktivity budou 3 questy (ovocnářský, klimatický, řemeslný) a 2 scénáře pobytových programů pro cílové skupiny
Cíl 4: Zpracovat interpretační plán - metodiku interpretace místního dědictví handicapovaným (dětem i dospělým), seniorům a rodinám s chronicky nemocnými v souladu s jejich potřebami a nabídnout tuto metodickou pomoc dalším subjektům v regionu - implementace projektu do praxe na území Bílých Karpat
Výstupem bude: Interpretační plán, 2 semináře s workshopy interpretace místního dědictví pro handicapované, 3 scénáře interpretační exkurze s průvodcem (ovocnářská, řemeslná, historicko-etnografická)
Cíl 5: Nastolit debatu se zástupci obcí, Místních akčních skupin a Zlínským krajem o možnostech environmentálního vzdělávání prostřednictvím interpretace místního dědictví handicapovaným (dětem a dospělým), seniorům a rodinám s chronicky nemocnými. Nabídnout uplatnění zjištěných poznatků ve strategiích rozvoje regionu a šetrného turismu
Hlavním záměrem této aktivity je šířit získané poznatky dalším subjektům činným v oblasti šetrného cestovního ruchu a environmentálního vzdělávání (organizace zabývající se EVVO, ubytovací zařízení, MAS, infocentra, cestovní kanceláře a agentury, samospráva, muzea aj.) tak, aby zcela nově vznikla nabídka Bílých Karpat zdravotně znevýhodněným skupinám.
Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.