EVVO pro handicapované děti je stále v začátcích a nabídky programů jsou zatím jen ojedinělé. I když je potřeba propojovat EVVO se sociální oblastí vnímána jako priorita i ve strategických dokumentech. Center, kde se cíleně nabízí EVVO handicapovaným, je v ČR minimum. Projekt rozšiřuje nabídku EVVO pro sluchově postižené a reaguje na jejich specifické potřeby a možnosti. Výstupy přináší příklady dobré praxe a reagují na řadu bílých míst.
Není propojení ani ze strany škol a organizací, které se věnují handicapovaným - ty zase neví, jak mohou zařadit EVVO do svých aktivizačních programů. Cílem projektu je (mimo jiné) tyto oblasti propojit. Přináší inspiraci organizacím a studentům ze sociálních oborů pro práci s klienty. Navrhuje, jak využít EVVO pro aktivizaci klientů a jejich motivaci pro ochranu životního prostředí.
Prostřednictvím speciálně upravených programů EVVO přiblížit sluchově postiženým dětem ekosystém lesa a jeho fungování, přitom rozvíjet jejich environmentální senzitivitu a motivaci chránit životní prostředí. Být příkladem dobré praxe v propojování EVVO se sociální oblastí, navázat a rozvíjet spolupráci a ukázat zainteresovaným organizacím, jak a proč v praxi realizovat environmentální výchovu.
Program jsme otestovali s dětmi z 1. stupně Základní školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Program je zaměřený na badatelskou výuku a je plný her a zkoumání. Děti zkoumaly ztrouchnivělé dřevo, hledali bezobratlé živočichy, pátrali, jaký je cyklus stromu od semínka až po ztrouchnivělý kmen a uvědomovali si, jak je ten zdánlivě “mrtvý” strom plný života a jak je důležitý pro bezobratlé. Přestože aktivity neprobíhaly přímo v lese, ale jen na školní zahradě, tak jsme si to všichni velmi užili.
Projekt byl podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.