Region Bílých Karpat na pomezí hranice České a Slovenské republiky je význačný svou zachovalou přírodou a krajinou. Cenné jsou zejména květnaté louky a přírodě blízké bukové lesy, pro něž bylo území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1996 také jednou ze šesti biosférických rezervací UNESCO v České republice. Krajinu Bílých Karpat odedávna ovlivňoval člověk - bez kosení a pastvy by nevznikly orchidejové louky, bez potřeby využívat ovoce by krajinu neobohacovala mozaika sadů, alejí a soliterních stromů. Lidé zde povětšinou hospodařili v souladu s přírodou a dosud umějí používat postupy, šetrné k životnímu prostředí, bez jedovatých postřiků a umělých hnojiv.
Ovocné stromy mají mnoho užitečných funkcí pro člověka i přírodu. Jejich rozličné výsadby dokreslují tvář krajiny, vytvářejí prostředí pro řadu dalších rostlin a živočichů a podporují tak rozmanitost přírody. Působí proti erozi půdy, poskytují stín a ochlazují krajinu. Pro člověka byly vždy součástí zdravého jídelníčku a často i místních kulturních tradic. Genofond čítající mnoho set starých i krajově specifických odrůd ovocných dřevin je velmi významný ve šlechtitelství, umožňuje reagovat na měnící se podmínky a čelit škůdcům a nemocem. Zmíněné přírodní a kulturní dědictví je však v ohrožení vlivem změny stravovacích návyků a životního stylu. Postupně se ztrácejí jak ovocné stromy, tak znalosti a zvyky s nimi spojené.
Bělokarpatské neziskové organizace a nadšení jednotlivci se záchranou starých a krajových odrůd zabývají již přes 25 let. Proběhlo mapování odrůd, byly vysazeny genofondové sady, rozběhla se ovocná školka a ovocný koloběh uzavírají i různé způsoby zpracování ovoce - zejména sušení a moštování. Extenzivní a ekologicky šetrné ovocnářství považujeme za jeden z pilířů udržitelného rozvoje zdejšího regionu. Jeho širší prosazení je cílem letošní benefiční aukce.
Pro praktické vzdělávání slouží sad na pozemku za Centrem Veronica Hostětín, kde jsme „zdědili“ dvě desítky starých stromů a dosadili přes padesát mladých stromků, postupně jej obnovujeme, dosazujeme a udržujeme.
Naším záměrem je vytvořit ukázkový sad, který pomocí naučné stezky a hravých aktivit zapojí veřejnost do záchrany starých odrůd ovoce a obnovy extenzivních ekologických sadů v krajině. Do ukázkového sadu doplníme také prvky pro podporu biodiverzity – hadníky, ještěrkovníky, budky pro hnízdění ptáků. Budou-li nám síly stačit, rádi bychom návštěvníkům přiblížili i včelaření. Sad ukazuje možnosti extenzivního a ekologického způsobu pěstování ovocných dřevin v krajině.
Ukázkový sad v prostředí vzdělávacího střediska Centrum Veronica Hostětín navštíví přes 7000 lidí ročně, nejen z regionu Bílých Karpat, ale i celé České republiky.
Pro záchranu starých odrůd je zásadní vzdělávání, osvěta a práce v terénu. Centrum Veronica Hostětín pravidelně pořádá semináře na téma řezu a údržby ovocných stromů, pomologie neboli poznávání odrůd a další akce, např. letní školu s ovocnářskou tematikou. Při budování ukázkového sadu jsou to také akce zaměřené na přímé aktivity v sadu - např. Jarní víkend pro dobrovolníky, Jablečný víkend či různé workshopy. Budování biodiverzitních prvků - hadník, ježkovník, ptačí budky či hmyzí domečky, které lákají další návštěvníky do sadu.
Součástí seminářů jsou i exkurze do zajímavých míst v regionu – genofondových sadů, sušíren ovoce, ovocné školky.
Mezi již tradiční akce zaměřené na záchranu starých a regionálních odrůd ovoce patří Jablečná slavnost, které se konala v roce 2011 již podesáté.
Část naučné stezky a prací na obnově sadu je financována z prostředků benefiční aukce uměleckých děl, kterou uspořádala na podzim 2009 Nadace Veronica. Více než sto výtvarníků darovalo více než 250 výtvarných děl - jednalo se jak o originály předních českých výtvraníků, díla začínajících umělců i obrazy studentů výtvarných škol a nadšených amatérů; vybudování sadu podpořila i řada výtvarníků z regionu Bílých Karpat.
I přes ekonomickou krizi skončil 7. ročník benefiční aukce Nadace Veronica úspěšně. Po večerní aukci, která proběhla v reprezentativních prostorách Nové radnice v Brně23. listopadu 2009 a díky níž se podařilo získat 255.000 Kč, následovala předvánoční aukce internetová, která přinesla dalších téměř 60.000 Kč.
Děkujeme výtvarníkům i všem, kteří se zasloužili o organizaci aukce, a stali se tak kmotry starých a regionálních odrůd v našem sadě.
Další část prostředků budeme postupně získávat dalšími cestami. Pokud se chcete ke kmotrům starých odrůd připojit a podpořit vybudování ukázkového sadu a vzdělávací aktivity, budeme velmi rádi. Nabízíme několik možností:
Kontakt: Alena Šuráňová, alena.suranova@veronica.cz, tel. 572 630 670